Macska, barát, játék

2025.03.18. 07:30

Múzeumi programok Székesfehérváron

Varrjunk együtt macskát! „Lengyel, magyar – két jó barát…” Munkára nevelés játékkal. A Szent István Király Múzeum programjaiból csemegéztünk. Múzeumi programajánlónkat olvashatják.

Varrjunk együtt macskát!
Négykezes kedd – Varrjunk együtt macskát! A foglalkozások egymásra épülnek március 18-án és 25-én 13 és 17 óra között Székesfehérváron, a Hetedhét Játékmúzeumban (Oskola utca 2–4.). Steiff macska megalkotásában Varró Szilvia textiljáték-készítő lesz az érdeklődők segítségére.
A részvétel előzetes regisztrációhoz kötött: Tóth Eszter 06-70-664-6170, [email protected]

Katyńi emlékkereszt Fehérváron, a Jávor Ottó téren
Katyńi emlékkereszt Fehérváron, a Jávor Ottó téren
Fotó: Archív (RS)

„Lengyel, magyar – két jó barát…”
A Magyar–Lengyel Barátság Napját március 19-én, szerdán 17 órakor köszöntik a fehérvári önkormányzat és a vármegyei önkormányzat nyitó rendezvényén a Koronázó Bazilika Nemzeti Emlékhely Látogatóközpontban (Várkörút 32.). Ünnepi beszédet mond Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere és Molnár Krisztián, a Fejér Vármegyei Közgyűlés elnöke, továbbá Opole város és az Opole Vajdaság delegációinak vezetői. Közreműködnek az Opolei Frédéric Chopin Állami Általános és Középiskola, valamint a Székesfehérvári Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola növendékei.
A megemlékezések március 23-án, vasárnap folytatódnak Fehérváron. A Katyńi emlékkeresztnél (Jávor Ottó tér) 18 órakor néma koszorúzást tartanak, majd a szentmise 19 órakor kezdődik a Szent István-székesegyházban. Főcelebráns Burbela Gergely lengyel verbita atya, Bicske plébánosa; koncelebrál Dózsa István címzetes kanonok, a Szent István-székesegyház plébánosa.

Munkára nevelés játékkal
Munkára nevelés játékkal – Játékipari tevékenység a székesfehérvári javítóintézetben a két világháború között címmel Nagy Veronika muzeológus tart előadást március 18-án, kedden 17 órakor a Szent István Király Múzeum Országzászló téri kiállítóhelyén (Országzászló tér 3.). A múzeumi előadássorozat a Fejér Vármegyei Múzeumegyesület szervezésében valósul meg. Az érdeklődők megismerhetik a székesfehérvári játékkészítés történetét. A javítóintézet országos elismertsége a játéktörténeti és a helytörténeti kutatások eddig ismeretlen és feldolgozatlan területe. Amint megtudtuk: a Székesfehérvári Országos Királyi Javítóintézet 1911-ben játékok iparszerű gyártásába kezdett, és termékeivel jelentős sikereket ért el a hazai ipari és iparművészeti kiállításokon, valamint külföldön is. Sikere az intézet vezetőjének, Kardos Jenőnek volt köszönhető, aki komplex gondolkodásával nemcsak a hazai iparfejlesztést, hanem a fiatalkorúak erkölcsi nevelését és munkára szoktatását is innovatív módon mozdította elő. Az intézetben az asztalos, kőműves, festő, szabó, cipész, könyvkötő, kosárfonó mesterség mellett játékiparra is tanították a növendékeket. Mivel egy-egy játékszer előállításához többféle iparág nyersanyagára és mesterségbeli tudására volt szükség, rendkívül hatékonyan és olcsón lehetett előállítani a termékeket. A munkára nevelés játékkal történt, s ez lélektanilag kedvezően hatott az intézetben lakó, „bűnelkövető” gyermekekre.

A belépés díjtalan.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában