2025.03.20. 19:06
Kihagyhatatlan kiállítások Fejér vármegyében
Kincslelet, Ujházi és barátai, Vándorkiállítás, Az illusztrátor emlékére, Hadimustra, Egy múzeum tekintete... és sok minden más tekinthető meg.
Fejér megye számos programban és kiállításban bővelkedik. Most egy múzeumi és kiállítás összefoglalóval készültünk.

Agárd: Gárdonyi Géza Emlékház (Sigray István utca 3.). Nyitvatartás: időszakosan. Április elsejéig zárva.
Cece: Csók István Emlékház (Arany János utca 11.). Az emlékház története. Az állandó kiállítás. Csók István, az európéer. Csók István festészete. Nyitvatartás: péntek és szombat 10–18 óra. Kapcsolat: (06-25) 234-153, a községi könyvtár nyitvatartási idejében. (Szent István Király Múzeum.)
Csákvár: Emlékház és Tűzoltó torony (Szabadság tér 1.). A csákvári fazekasság története. A mesterség múltja. Nyitvatartás: előzetes bejelentkezés alapján látogatható. Bejelentkezés: 06-30-298-0051; 06-20-379-9230; 06-70-311-0125; 06-20-945-7194. (Szent István Király Múzeum.)
Dunaújváros: Intercisa Múzeum. A múzeum Dunaújváros és környékének régészeti, történeti és néprajzi emlékeit gyűjti, őrzi, s mutatja be állandó és időszaki kiállításain. Állandó kiállítások: Őskori gyűjtemény; Római kori gyűjtemény; Középkori és kora újkori gyűjtemény; Néprajzi gyűjtemény; Újkori és legújabbkori történeti gyűjtemény. Nyitvatartás: keddtől péntekig 10–16 óra, szombaton 14–18 óra között.
Ercsi: A téma ott hever. Festménykiállítás Matetits László alkotásaiból az Eötvös József Művelődési Házban. Megtekinthető április 8-áig.
Füle: Sárréti Tájház (Széchenyi István utca 107.). A tájház története. A kiállítás. Nyitvatartás: szombat és vasárnap 10 és 16 óra között. (Szent István Király Múzeum.)
Kápolnásnyék: Vörösmarty Emlékház (Vörösmarty Mihály utca 31.). Az épület története. A kiállítás. Nyitvatartás: keddtől vasárnapig 10 és 18 óra között; hétfőn zárva. (Szent István Király Múzeum.)
Mór: Állandó és időszaki kiállítások a Lamberg-kastély Művelődési Központ, Könyvtár és Muzeális Kiállítóhelyen. Nyitvatartás október elsejéig: keddtől vasárnapig; hétfő szünnap. Az állandó kiállítások kizárólag tárlatvezetéssel tekinthetők meg. Tárlatvezetési időpontok: 10, 12, 13.30 és 15 óra. 15 fő felett bejelentkezés szükséges (06-30-481-5784, [email protected]).
Sukoró: Néprajzi ház (Szilvás sor 7.). Fejér vármegye első néprajzi múzeuma. Holnemvolt konyha. Tisztaszoba. Hátsó szoba. Nyitvatartás: szerdától vasárnapig 10 és 18 óra között; hétfőn és kedden zárva. Érdeklődni munkaidőben az alábbi elérhetőségeken lehet: (06-22) 598-007; [email protected] (Szent István Király Múzeum.)
Szabadbattyán: Kula – Gótikus Lakótorony. Május elsejéig zárva. (Szent István Király Múzeum.)
Székesfehérvár: Szent István Király Múzeum. Gyűjtemények. Képzőművészeti és iparművészeti gyűjtemény. Az Ybl-hagyaték. Modern és kortársművészeti kollekció. Iparművészet. A múzeum iparművészeti tárgyai állandó kiállításon a következő helyszíneken szerepelnek: Budenz-ház – Ybl-gyűjtemény. (A Budenz-ház jelenleg nem látogatható.) Fekete Sas Patikamúzeum. Vörösmarty Emlékház (Kápolnásnyék). Csók István Emlékház (Cece). Győry-kastély (Perkáta).
Székesfehérvár:
Szent István Király Múzeum. Nyitvatartások:
Rendház (Fő utca 6.) Hétfő: zárva. Keddtől vasárnapig: 10–18 óra.
Nemzeti Emlékhely – Középkori Romkert (Koronázó tér 1.). Március 31-éig: A kiállítóhely zárva tart. Április 1. és október 31. között: hétfőtől vasárnapig: 9–17 óra.
Budenz-ház – Ybl-gyűjtemény (Arany János utca 12.): zárva.
Fekete Sas Patikamúzeum (Fő utca 5.). A gyógyszerészet történetét bemutató állandó kiállítás. Hétfő: zárva. Keddtől vasárnapig: 10–18 óra.
Hetedhét Játékmúzeum (Oskola utca 2–4.). Az állandó kiállítás két gyűjteményből áll: Moskovszky Éva és édesanyja, Auer Erzsébet páratlan értékű, Európa-szerte elismert polgári játékgyűjteményéből és Réber László grafikai hagyatékából. Hétfő: zárva. Keddtől vasárnapig: 10–18 óra.
Nemzeti emlékhely – Középkori Romkert. Március 31-éig zárva.
Palotavárosi Kiállítóhely (Rác utca 11.). Március 31-éig zárva.
Pelikán Galéria (Kossuth utca 15.). Szombat, vasárnap, hétfő: zárva. Keddtől péntekig: 10–18 óra.
Új Magyar Képtár (Megyeház utca 17.). A kiállítás március 31-éig technikai okok miatt zárva tart.

Forrás: Illusztráció (a plakátról)
Székesfehérvár: Szent István Király Múzeum. Országzászló téri kiállítóhely (Országzászló tér 3.). Tárgyalkotó hagyomány – fejezetek Fejér megye népi kultúrájából. (Fejér vármegye és Székesfehérvár néprajza.) A néprajzi állandó kiállítás részét képezik az alább felsorolt, de nem önálló kiállítások: A céhek világa. A székesfehérvári vastuskó. Az árucsere alkalmai. Tárgyalkotó pásztorok és parasztok. A népművészet mai folytatói. A bodajki búcsújárás. Egy nevezetes farsangi népszokás: a mohai tikverőzés. A húsvéti sibálás (Pázmánd). Karácsonyi szobabelső. Tárlatvezetés előzetes igénybejelentés alapján. A részvételi szándékot 7 munkanappal előbb szükséges jelezni. Bejelentkezés, telefon: 06-70-664-6164, hétfőtől csütörtökig 9 és 15 óra között; e-mail: [email protected] Hétfő: zárva. Keddtől vasárnapig: 10–18 óra.
Székesfehérvár: A hónap műtárgya – A kincsesbányai kincslelet. Időszaki kiállítás. Szent István Király Múzeum, Rendház, fogadócsarnok (Fő utca 6.). Egy elfeledett Árpád-kori magánvár területén ezüstkincsek kerültek elő. Kincsesbánya határában terepi kutatást szervezett a Szent István Király Múzeum, a Közösségi Régészeti Program önkéntesei, a Vaskapu Vár Baráti Kör és Kincsesbánya közössége. A kutatók 779 darab ezüstérmét találtak. A kincs, amely egy edényben volt elrejtve, az Árpád-kor végéről, a tatárjárást követő időszakból származik. A különleges kincsesbányai kincslelet ingyenesen megtekinthető a nagyközönség számára keddtől vasárnapig 10 és 18 óra között.

Forrás: SZIKM
Székesfehérvár: Ujházi és barátai. Kiállítás a Pelikán Galériában (Kossuth Lajos utca 15.). Kiállítók: Dús László festőművész; Kovács Imre Munkácsy-díjas grafikusművész; Mayer Berta Munkácsy-díjas festőművész; Nagy Benedek M. S. mester díjas, Fejér Megyei Príma díjas, Magyar Érdemrend Lovagkeresztje díjas, szakma Koszorú-díjas szobrászművész; Pataki Ferenc festőművész; Ujházi Péter Érdemes díjas festőművész; Végh András Munkácsy-díjas festőművész. Megtekinthető március 28-áig, keddtől péntekig 10 és 18 óra között. (Szent István Király Múzeum és Székesfehérvári Művészek Társasága.)
Székesfehérvár: 75 éves az intézményes tűzoltóképzés és 85 éves a tűzoltózenekar. A kiállítás a Katasztrófavédelem Központi Múzeumából indult országjáró körútra a múlt év őszén. A vándorkiállítás helyszíne az Alba Plaza (Palotai út 1.). A katasztrófavédelem a közelmúltban több évfordulót is ünnepelt. 75 éves lett az intézményes tűzoltóképzés, illetve 85. születésnapját ünnepelhette a tűzoltózenekar. E jeles eseményekről megemlékezve született meg a Katasztrófavédelem Központi Múzeumának időszaki kiállítása, amely tulajdonképpen két kiállítás egyben. A részkiállítások külön is megállják helyüket, önálló tárlatként is értelmezhetők, egyúttal tökéletes párjai is egymásnak. Mély kapcsolat köti össze ugyanis a zenét a tűzoltókkal, a tűzoltókat a képzéssel. A kiállítás megtekinthető március 28-áig.
Székesfehérvár: Opálok és kvarcok. Ásványkiállítás a Vörösmarty Mihály Könyvtár Tolnai utcai Tagkönyvtárában. Válogatás a Székesfehérvári Ásványgyűjtők Baráti Köre tagjainak gyűjteményeiből. Megtekinthető március 28-áig.
Székesfehérvár: Magbonbonok, magpapírok. Kiállítás Nagy Nóra kézműves termékeiből a Vörösmarty Könyvtár Széna téri Tagkönyvtárában. Megtekinthető március 29-éig.
Székesfehérvár: Színek játéka. Kiállítás Rózsavölgyi Ágnes textilmunkáiból a Vörösmarty Mihály Könyvtár Budai úti Tagkönyvtárában. Megtekinthető március 29-éig.
Székesfehérvár: Meghosszabbítva! – Distillation of Hope. Művészeti intervenció. Kádár Emese (2023. évi Smohay-díjas) képzőművész kiállítása a Fekete Sas Patikamúzeumban. A patikamúzeumban található, jezsuita szerzetesek megbízásából készült 18. századi barokk bútorzat és a díszes tárolóedények a vallási áhítat és hit elmélyítését szolgálták – így a gyógyulás ígérete egy szakrális, átszellemült térben jelent meg. A múzeum terében felbukkanó, szőttesként megformált munkák a vallásos és a máig a gyógyászathoz köthető motívumokat vegyítik, illetve az elkerülhetetlen elmúlással kapcsolatos szorongást tematizálják. Megtekinthető március 30-áig, keddtől vasárnapig 10 és 18 óra között. (Szent István Király Múzeum.)
Székesfehérvár: Meghosszabbítva! – „Isten hozott, kedves vendég!” Varga Mária Magdolna magángyűjtő hímzett falvédő gyűjteménye. Kiállítás a Szent István Király Múzeum Országzászló téri kiállítóhelyén. A kiállításon a gyűjtemény segítségével betekintést nyerhetünk az elmúlt bő száz év paraszti világ és munkásvilág történetébe, gondolkodásmódjába, mentalitásába. Megtekinthető március 30-áig, keddtől vasárnapig 10 és 18 óra között.

Forrás: SZIKM
Székesfehérvár: Meghosszabbítva! – „… csodás szeretettel ápolta Fehérvár történetét…” Kamarakiállítás Philipp István (1870–1935), a múzeum első illusztrátorának emlékére. Helyszín: Szent István Király Múzeum, Fekete Sas Patikamúzeum. A Felvidéken született Philipp István 1897-ben került Székesfehérvárra, a ciszterci főgimnázium rajztanáraként. Nemcsak kiváló tanár volt, hanem a város múltjának értő kutatója is. Cikkei jelentek meg a Székesfehérvári Szemle hasábjain, elsősorban topográfiai témában. Megalkotta a város régi térképét, nyomon követte a területi viszonyokban és a birtokviszonyokban bekövetkezett változásokat. A Marosi Arnold igazgatásával létrejött múzeum törzskönyvének összeállításában és illusztrálásában tevékeny részt vállalt. Rendszeresen dokumentálta a régészeti ásatásokat, helyszínrajzokat, az előkerült leletekről ceruza- és tusrajzokat, az állandó kiállításhoz az egyes korokat bemutató színes táblákat készített. Kéziratban megmaradt hagyatéka örökösei révén a múzeum tulajdonába került. Megtekinthető március 30-áig, keddtől vasárnapig 10 és 18 óra között.
Székesfehérvár: Széna téri kiállítás. Hozzunk létre egy kiállítást a közösség erejével! A Vörösmarty Mihály Könyvtár Széna téri Tagkönyvtára kéri mindazokat, akik rendelkeznek a fehérvári Széna teret ábrázoló régi családi fotókkal, képeslapokkal és egyéb dokumentumokkal, ajánlják fel azokat leendő kiállításuk anyagaként. A behozott dokumentumokat beszkennelik, és egyből visszaadják, így védve azokat az esetleges rongálódástól. A fotókat, képeslapokat és egyéb dokumentumokat személyesen várják a Széna téri Tagkönyvtárban (Széna tér 16.) és e-mailben a [email protected] címre júliusig.
Székesfehérvár: Fillérből érték. Kovács Adrienn Zsuzsanna és Wéber Andrea alkotók kiállítása az Aranybulla Könyvtárban (Köfém lakótelep 1.). Megtekinthető április 11-éig. (Aranybulla Könyvtár Alapítvány.)
Székesfehérvár: „Őrizd meg, és emlékezz!” A Székesfehérvári Zsidó Hitközség története 1837–1956-ig. Helyszín: Zsidó Hitközség (Várkörút 19., I. emelet). A kiállítás magyar és angol nyelvű szövegeit magyar és angol nyelvű leporelló foglalja össze számos képpel illusztrálva. Szövegek, fotóválogatás, forgatókönyv: Gergely Anna. Grafikai munkák, szerkesztés, nyomdai előkészítés: Varga Gábor Farkas. Fordítás: Simon Ágnes. Megtekinthető előre egyeztetett időpontokban.
Székesfehérvár: Hadimustra – A magyar hadtörténet évszázadainak emlékei. Kiállítás a Szent István Király Múzeum Rendházában (Fő utca 6.). A 18 teremben megvalósított tárlat ezernél több műtárgy, látványos idővonal és sokrétű digitális tartalom segítségével enged bepillantást a magyar hadtörténelem elmúlt évszázadaiba, az oszmán uralom elleni küzdelemtől napjaink honvédségének fegyverzetéig. A különböző korok magyar fegyverei mellett bemutatják a haderő és a katonai szolgálat elsődleges jelképeit: zászlókat, egyenruhákat és kitüntetéseket, ahogy katonáink mindennapjainak és ünnepnapjainak tárgyi emlékeit és dokumentumait is. A kiállításban külön hangsúlyt kapnak a hungarikumnak számító huszárság emlékei, az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc relikviái, a legfontosabb hadijelképek: a zászlók, de nyomon követhetjük a magyar egyenruházat színes és változatos történetét, és a magyar kézifegyverek fejlődését egyaránt. Megtekinthető május 25-éig, keddtől vasárnapig 10 és 18 óra között.
Székesfehérvár: Egy múzeum tekintete. A Szent István Király Múzeum első 150 éve. „… a közönség használatára…”. Helyszín: Csók István Képtár (Bartók Béla tér 1.). A kiállítás legfőbb célja az intézmény történetének bemutatása a múzeumi munkán és múzeumi gondolkodáson keresztül. Műtárgyak, események, jelentős személyiségek és a múzeumi gyűjtemények egymásra reflektálása segítségével idézve fel a közös, személyes és egyéni emlékeket. Azt mondják el, hogy kik is ők, mi különbözteti meg őket egy másik múzeumtól, melyek azok a történetek, amelyek csak a székesfehérvári múzeumban történtek, történhettek meg. A múzeum meghatározó kutatóira, dolgozóira, adományozóira, gyűjteményeire, műtárgyainak mikrotörténetére fókuszáló kiállítás visszatekint azokra az eredményekre, amelyek megalapozták az intézmény országos és nemzetközi hírnevét. Megtekinthető június 29-éig, hétfőtől vasárnapig 10 és 18 óra között.
Székesfehérvár: 1944–1945. Székesfehérvár a frontvonalban. A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum, valamint a Szent István Király Múzeum közös kamarakiállítása a Székesfehérvár és környékén folyt második világháborús harcok történetéről. Második világháborús vonatkozású haditechnikai eszközök. Panzerkampfwagen IV német harckocsi roncsdarabjai. Helyszín: Szent István Király Múzeum, Rendház, Látogatóközpont (Fő utca 6.). Megtekinthető június 30-áig, keddtől vasárnapig 10 és 18 óra között.
Tác-Gorsium: Gorsium Régészeti Park. A park és az állandó kiállítás látogatható, a külső épületek jelenleg zárva vannak. Gorsium-Herculia római kori város. Nyitva március 31-éig, hétfőtől vasárnapig: 8–16 óra. Április 1. – október 31., hétfő – vasárnap: 10–18 óra. (Szent István Király Múzeum.)
Vál: Vajda János Emlékház (Antali erdő). Nyitvatartás: előre bejelentkezés alapján. Telefonszám: 06-30-164-3447.