Munkára nevelés játékkal

2025.03.19. 14:00

Játékok a javítóintézetben élő gyermekektől (galéria, videó)

Az érdeklődők megismerhették a székesfehérvári játékkészítés történetét és titkait. Játékok az intézetből!

Játékok a javítóintézetben élő gyermekektől (galéria, videó)

Nagy Veronika muzeológus

Fotó: Fehér Gábor / Fejér Megyei Hírlap

Nagy Veronika muzeológus előadására készülve, már a program kezdése előtt szinte minden ülőhely foglalt volt a Szent István Király Múzeum - Országzászló téri kiállítóhelyén ami persze nem véletlen, hiszen izgalmas programra készültek a szervezők. Az előadó vetített képes előadás keretében mutatta be a Székesfehérvári Országos Királyi Javítóintézet száz évvel ezelőtti életének fontos pillanatait, életét. A játékok és a játékipar, jelentős szerepet játszott a bentlakók nevelésében és foglalkoztatásában. A fiatalokat nemcsak tanították, hanem bevonták a játékkészítés folyamatába is, amely szakmai képzésként és hasznos elfoglaltságként egyaránt szolgált.

Játékok
Játékok készítését ismerhették meg a látogatók, különleges nézőpontból. Fotó: Fehér Gábor / Fejér Megyei Hírlap

Játékok, mint nevelési program

Mint megtudtuk, a javítóintézet országos elismertsége a játéktörténeti és a helytörténeti kutatások eddig ismeretlen és feldolgozatlan területe. A Székesfehérvári Országos Királyi Javítóintézet 1911-ben játékok iparszerű gyártásába kezdett, és termékeivel jelentős sikereket ért el a hazai ipari és iparművészeti kiállításokon, valamint külföldön is. Sikere az intézet vezetőjének, Kardos Jenőnek volt köszönhető, aki komplex gondolkodásával nem csak a hazai iparfejlesztést, hanem a fiatalkorúak erkölcsi nevelését és munkára szoktatását is innovatív módon mozdította elő.

Érdekes előadást tartottak a múzeumban. Fotó: Fehér Gábor /Fejér Megyei Hírlap

Nagy Veronika elmondta, az intézetben az asztalos, kőműves, festő, szabó, cipész, könyvkötő, kosárfonó mesterség mellett játékiparra is tanították a növendékeket. Mivel egy-egy játékszer előállításához többféle iparág nyersanyagára és mesterségbeli tudására volt szükség, rendkívül hatékonyan és olcsón lehetett előállítani a termékeket. A munkára nevelés játékkal történt, s ez lélektanilag kedvezően hatott az intézetben lakó, sok esetben akár bűnelkövető gyermekekre. A Múzeumi előadás a Fejér Megyei Múzeumegyesület szervezésében valósul meg.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában