Kincsesbányai kincs

2025.03.12. 17:30

Bemutatták Fehérváron a kincset, amelynek híre az egész országot bejárta! (galéria)

A hónap műtárgyaként mutatta be a Szent István Király Múzeum a kincsesbányai kincset, amelynek híre mostanra nemcsak a megyét, hanem az egész országot bejárta! A kincsesbányai kincs ingyenesen látogatható egy hónapig a Szent István Király Múzeum Rendház épületében. A tárlat hétfő kivétel naponta 10.00 és 18.00 óra között várja a látogatókat.

Bemutatták Fehérváron a kincset, amelynek híre az egész országot bejárta! (galéria)

Hatalmas az érdeklődés a kincsesbányai kincs iránt

Fotó:  Nagy Norbert / Fejér Megyei Hírlap

A kincsesbányai kincs a Szent István Király Múzeum (SZIKM) újrainduló A hónap műtárgya programsorozatának első kiállított darabja. A kincset múlt héten mutatták be a sajtó képviselőinek Székesfehérváron, ezt követően pedig nemcsak megyei, hanem országos szintű érdeklődés alakult ki a kincsesbányai kincs körül. Most pedig bárki megnézheti ingyen, egy hónapon át a SZIKM Rendházának aulájában.
 

Múzeumban látható a kincsesbányai kincs
Hatalmas az érdeklődés a kincsesbányai kincs iránt
Fotó:  Nagy Norbert / Fejér Megyei Hírlap

A hónap műtárgya: A kincsesbányai kincs

A kincsesbányai kincset a Kincsesbánya külterületén található Vaskapu-hegy oldalában, egy elfeledett magánvárban találták meg tavaly év végén a Szent István Király Múzeum régészei, a Közösségi Régészeti Program önkéntesei, a helyi Vaskapu Vár Baráti Kör tagjai, valamint kincsesbányai civilek. A kincs az Árpád-kor végéről, a tatárjárást követő időszakból származik és egy edényben volt elrejtve

Mint kiderült, összesen 779 darab ezüst érme került elő az edény alól – ismertette Berek Veronika, a terepi kutatásokat végző régész, hozzáfűzve, hogy az érmék között textil darabokat is találtak, így feltehető, hogy az érmék eredetileg egy kis erszényben lehettek, amelyet tulajdonosa – valószínűleg menekülés közben – egy edénnyel takart le, majd továbbállt, azonban már nem tudott visszamenni a kincsért. Sok száz évvel később pedig Gaál Tamás fémdetektora jelzett, s a kincset immáron a 21. század embere tartotta kezében. 

A 779 darab ezüst érme
Fotó:  Nagy Norbert / Fejér Megyei Hírlap

Jóllehet, a régészek nem úgy állnak neki minden egyes kutatásnak, hogy kincseket keressenek, hiszen soha nem lehet előre tudni, mit rejt a föld mélye. A kincsesbányai lelőhelyről tudták, hogy azon kis várak közé tartozik, melyek eredetéről egyelőre nem sok információval rendelkeznek a szakemberek – mondta el Pokrovenszki Krisztián, a Szent István Király Múzeum főigazgatója, hozzáfűzve, hogy elképesztő összefogással sikerült a kincs nyomára bukkanni.

Cser-Palkovics András és Pokrovenszki Krisztián
Fotó:  Nagy Norbert / Fejér Megyei Hírlap

Cser-Palkovics András polgármester köszönetét fejezte ki a civilek és a szakemberek összefogásáért, amelynek eredményeként a lelet rendkívüli értéket képvisel, a bemutatása pedig valóságos kulturális missziót teljesít be. Szintén az összefogás erejét méltatta Ilku Máté, a Vaskapu Vár Baráti Kör elnöke, megköszönve egyúttal a kutatásban résztvevők munkáját és Kincsesbánya Önkormányzatának támogatását.

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában