2025.01.24. 12:17
Az év koncertje Bogláron a Magyar kultúra napja apropóján (videó)
Micsoda előadás! Nem akármilyen oláh cigány népzenével ünnepelték Vértesbogláron a jeles napot, ahol többek között kiderült az is, hogyan és miként kapcsolódik a Magyar kultúra napja rendezvényhez a muzsika! Lakatos Mónika folktrió koncertje feltette a pontot, arra a bizonyos i-re.

Az 1996-os Ki mit tud? győztese, Lakatos Mónika érkezett Vértesboglárra.
Fotó: Erőss Ildikó
Lassacskán természetessé válik, hogy a helyi iskola szervezésében Vértesboglárra látogatnak hazánk világhírű zenészei. Két éve a Muzsikás jött, tavaly a Kaláka, idén pedig az 1996-os „Ki mit tud?" győztese, Lakatos Mónika érkezett, hogy megmutassa, mi fán terem a hamisítatlan oláh cigány népzene. A jelenlévők az előadást követően csak szuperlatívuszokban tudtak beszélni a Magyar kultúra napja alkalmából létrejövő ünnepségről, amelynek a helyi művelődési ház adott otthont. Ahogy mondani szokás, még a csilláron is lógtak! Szép számban érkeztek érdeklődő vendégek a faluból és a környező településekről is.

Fotó: Borbély Eszter
Magyar kultúra napja: megadták a módját!
A helyi művelődésszervező, Jersey Dia álla is leesett a műsort látva és hallva. A FEOL-nak adott nyilatkozatát, így kezdte: „Fantasztikus! "
– A Vértesboglári Nyelvoktató Német Nemzetiségi Általános Iskola szervezésből ismét jelesre vizsgázott. Marton László irodalomtanár meghívására érkező Kossuth-díjas Lakatos Mónika folktriója csodát művelt. A gyermekek már az első dallam felcsendülésénél elkezdtek mocorogni, nem is sokáig bírtak helyben maradni, felpattantak ülőhelyükről és önfeledten táncolták végig kicsik és nagyok az előadást. Az óvó nénik villámgyorsan felmérték a helyzetet, és tolták félre a nagy szivacsokat, hogy legyen elég hely mindenkinek a tánchoz. Hihetetlen élmény volt megtapasztalni, hogy hullottak alá egy szempillantás alatt az előítéletek, szűntek meg a társadalmi, szociális, életkorbeli különbségek, és csodálatos harmóniában egyesült az ének, a zene, a tánc minden résztvevővel – fogalmazott csillogó szemmel Jersey Dia.
Míg egy másik résztvevő szintén a fergeteges hangulatot emelte ki: – Sok dolgot megtudtunk a folktrió tagjaitól, többek között az oláh cigány zenéről, a szájbőgőzésről, és ki is próbálhattuk azt. A gyerekek teletorokból kántálták az isztibé-isztibo szavakat a ritmushoz, és a zsámo és zsázsé szavakat a táncra buzdításhoz, s közben a művésznő szinte észrevétlenül kapcsolódott be hozzájuk gyönyörű énekével. Mindemellett választ kaphatunk a felmerülő kérdésekre is, miszerint hogyan is kapcsolódik a Magyar kultúra napjához az oláh cigány muzsika? Nos kiderült, hogy a cigányzene óriási hatással volt Erkel Ferencre és Liszt Ferencre. Egyszóval egy fantasztikus rendezvény volt, jövőre is jövünk!