2025.01.08. 14:00
Kilencvenéves lenne a rock and roll királya
A vármegye zenészeit és előadóit kérdeztük a legendás énekessel kapcsolatos érzéseikről, az úgynevezett Elvis-élményről.
90 éves lenne a rock and roll királya
Fotó: elvis.com
Kilencven évvel ezelőtt, 1935. január 8-án született meg minden idők egyik legnagyobb sztárja, Elvis Aaron Presley, a rock and roll koronázatlan királya. Az életéről, majd haláláról szinte mindent lehet már tudni. Filmek, dokumentumfilmek és számtalan szakirodalom taglalja a sikerét, a drámáját, a tehetségét, a kapcsolatait, az autóit és még az étkezési szokásait is, szóval kimondhatjuk, Elvis élete nyitott könyv a rajongói számára. Ennek fényében mi úgy döntöttünk, nem közismert és unalomig ismételt információkkal, hanem néhány „Elvis-élménnyel” tisztelgünk a legenda születésnapja előtt, megyei zenészeket megszólítva, akik örömmel meséltek a legendás énekes dolgaival való találkozásaikról, vagy éppen zenéjükre gyakorolt hatásáról.
Mits Márton a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen végzett mint szaxofon-előadóművész, -tanár. A kiváló előadó leginkább a jazz-zene világában gondolkodik, de számára is inspiráló volt az Elvis-jelenség. – Nekem az Elvis-élmény a felnőtt koromhoz köthető, gyerekkoromban nem igazán figyeltem a munkáját, de teltek-múltak az évek, és rá kellett jönnöm: egy zseniális énekes volt. Rengeteget olvastam róla, hallgattam a zenéit, és ki kell mondanom, nála egyben volt minden, zseniális karakter és kiváló énekes volt, aki egyszerűen a színpadra született. Azt hiszem, hogy ilyen előadó egy évszázadban egy születik csak mindössze! Emlékszem, nemrég láttam a halála előtti utolsó koncertjét videón, már elhízott és alig lehetett ráismerni, de a hangja még mindig úgy szólt, ahogy annak kell, fantasztikus művész volt!
Jung Ferenc szaxofonos, a Discover Band frontembere, aki korábban a Sárga Taxi zenekarban éveken keresztül játszotta a rock and roll zenét, elmondta: – Imádom Elvis zenéjének hangzásvilágát és hangulatát. Szeretem a korai korszakát is, de Elvis hetvenes években előadott dalai közelebb állnak hozzám. Kiemelhetjük a Burning Love című dalt, amely talán az egyik legnagyobb kedvencem, és mind a mai napig szívesen játszom különböző zenekaraimban.
Éger L. László énekes, szerző és előadóművész sokak számára ismerős lehet, hiszen számtalan produkcióban énekelt már. Szintén örömmel mesélt az Elvis-érzésről: – Az első Elvis-élvényem egy Moszkvából származó bakelitlemezhez köthető, de azonnal a szerelem jut eszembe, hiszen amikor ezt a lemezt hallgattam – talán ötödikes lehettem – éppen fülig szerelmes voltam egy kislányba, így a zene és az érzelem különösen is összecseng. Olyannyira egyébként, hogy ennek hatására a családnak is próbáltam énekelni néhány dalt, Elvis-hangon. Kedvenceim között pedig megemlíthetjük a Jailhouse Rock című dalt, amelynek apropóján volt egy életnagyságú poszterem is a királyról, és persze kedvelem a filmjeit és a bennük megszólaló dalokat is!
Arany Géza nevét nem kell bemutatni a megye zenekedvelőinek. Kiváló gitáros előadó, aki több formációban is magas színvonalon szórakoztatja a közönségét. Ahogy ő mesélte: – Számos zenekarban játszottam, és ezekben a formációkban Elvis mindig helyet kapott, bár a fantasztikus és jellegzetesen búgó énekhang miatt azért mindig félve nyúltunk ezekhez a dalokhoz. Szóval viszonylag későn vettük a bátorságot, de ma már elmaradhatatlan része a műsorunknak néhány Elvis-dal. Nekem persze már gyermekkoromtól nagy kedvencem, és ma is örömmel játszom a dalait bármelyik koncerten. Nagy kedvencem a Jailhouse Rock, de kimondottan kedvelem a lassú dalait is. Szomorú, hogy csak 42 évet élhetett meg a könnyűzene gigasztárja.
Zselenszky Tamás, vagy ahogy még többen ismerik, Nap, a korábbi Eleven Hold zenekar énekese, előadó, zeneszerző szintén mesélt nekünk Elvis-élményeiről: – Én olyan személyiség vagyok, aki sokféle zenét meghallgat, de minden esetben a szépet keresem abban. És ha a régi rock and roll zenében elmerülök, viccesnek tűnhet, de nem a lendületes vagy pörgős felvételeket, hanem inkább a szép lírai dalokat keresem. Így jutunk el Elvis zenéjéhez, hiszen elmondhatom, hogy sok-sok év után az ő zenéjében fedeztem fel talán a legtöbb szépséget! Tényleg ő az egyik kedvenc előadóm, és amióta kicsit talán érettebb fejjel is vizsgálom a dalait, felfedeztem benne a szépséget, így egyet kell értenem mindenkivel abban a megállapításban: egyszerűen ő a király!
Faragó Péter zenész, a 123-as rock klub és a Gittyó hangszerbolt vezetője szintén szívesen mesélt Elvis-élményeiről. – Elsőként édesapám egyik bakelitlemezén találkoztam Elvis nevével és zenéjével, ez a Promised Land című album volt, ami már inkább a 70-es évek zenei világát tükrözte. Emlékszem a fehér flitteres ruhára, amiben a lemez borítóján volt látható a legenda. Aztán később a Sárga Taxi zenekarban ismerkedtem meg jobban a rock and roll zenével és Elvis dolgaival, ahol még egy, korábban a Passz együttesnek írt dalomat, a Soha nem akartam Elvisnek látszani című felvételt is kiadtuk lemezen, igaz, kicsit táncolhatóbb formában, mint az eredeti verzióban.
A Hungarikum együttes Székesfehérvár elismert formációja; a tagokat éppen a zenekari próbájukon sikerült elcsípnünk a témában. Kremniczky Géza gitáros elmesélte: – Még az „ősidőkben” találkoztam elsőként Elvis nevével, amikor is a Beatles és Elvis frizurája volt a téma egy műsorban. Azt hiszem, kimondhatjuk – hiszen az évek múlásával kiderült –, egy kultúrforradalmat képviselt a legendás énekes, ami megrázta az egész világot! Egy „zenei alfahím” volt. Láttam egy videót, amin egy koncertjén kapott egy koronát a nézőktől, akik számára ő volt a király, de a legenda intelligenciájára mutat: nem tette a fejére. Ez számomra egy nagyon fontos üzenet volt.
Mudris Anett, a duó énekesnője és Kremniczky Géza Elvis tekintetében – éppen úgy, ahogyan a zenéjükben is – együtt zengenek, mi sem igazolja ezt jobban, mint az a videó, ahol velük közösen énekelhette ezen sorok írója az ünnepelt legenda egyik legnagyobb slágerét, a Love me tender című dalt.
A legendás Elvis dal feldolgozása a videóban: