Kiállítások

2025.01.10. 21:30

Distillation of Hope – Hadimustra – Egy múzeum tekintete – Székesfehérvár a frontvonalban

Egy múzeum tekintete. A Szent István Király Múzeum első 150 éve – kiállítás a Csók István Képtárban

Fotó: FMH-archív (Nagy Norbert)

(Kiállítások az adott intézmény nyitvatartási rendje szerint!)

Agárd: Gárdonyi Géza Emlékház (Sigray utca 3.). A múzeum nyitvatartása: hétfő kivételével naponta 10 és 18 óra között.

Cece: Csók István Emlékház. Az emlékház története. Az állandó kiállítás. Csók István, az európéer. Csók István festészete. A múzeum kiállítása megtekinthető pénteken és szombaton 10 és 18 óra között. Kapcsolat: (06-25) 234-153, a községi könyvtár nyitvatartási idejében. (Szent István Király Múzeum.)

Csákvár: Emlékház (Szabadság tér 1.). A csákvári fazekasság története. A mesterség múltja. Előzetes bejelentkezés alapján látogatható (06-30-298-0051, 06-20-379-9230, 06-70/-311-0125, 06-20.945-7194). (Szent István Király Múzeum.)

Dunaújváros: Intercisa Múzeum. A múzeum Dunaújváros és környékének

régészeti, történeti és néprajzi emlékeit gyűjti, őrzi, s mutatja be állandó és időszaki kiállításain. Állandó kiállítások: Őskori gyűjtemény; Római kori gyűjtemény; Középkori és kora újkori gyűjtemény; Néprajzi gyűjtemény; Újkori és legújabbkori történeti gyűjtemény. Nyitvatartás: keddtől péntekig 10–16 óra, szombaton 14–18 óra között.

Mór: Állandó és időszaki kiállítások a Lamberg-kastély Művelődési Központ, Könyvtár és Muzeális Kiállítóhelyen. Tárlatvezetési időpontok: 10, 12, 13.30 és 15 óra (hétköznap). 25 fő felett bejelentkezés szükséges.

Székesfehérvár: Szent István Király Múzeum, kiállítóhelyek, állandó kiállítások. Fekete Sas Patika Múzeum (kedd–vasárnap: 10–18 óra). Hetedhét Játékmúzeum. Moskovszky-gyűjtemény. Réber-gyűjtemény (kedd–vasárnap: 10–18 óra). Nemzeti Emlékhely – Középkori Romkert. A királyi bazilika jelentősége. A prépostsági templom története. Osszárium (hétfő–vasárnap: 9–17 óra). Palotavárosi Skanzen. Csikós Danica háza. Palotavárosi mesterségek. A Dittrich kalaposműhely. Bejelentkezés alapján látogatható keddtől vasárnapig, 10 és 18 óra között. Telefonszám: 06-70-661-9982. Pelikán Galéria. Az épület története. A Székesfehérvári Művészek Társasága (kedd–péntek: 10–18 óra). Új Magyar Képtár. Bejelentkezés alapján látogatható keddtől vasárnapig, 10 és 18 óra között (06-70-661-9982). Országzászló tér. A céhek világa. A székesfehérvári vastuskó. Tárgyalkotó pásztorok és parasztok. A népművészet mai folytatói. A bodajki búcsújárás. A mohai tikverőzés. A húsvéti sibálás. Karácsonyi szobabelső. Szoborpark. Látványtár. Nyitás: szeptember 13., 17 óra (kedd–vasárnap: 10–18 óra). Rendház. Állandó régészeti kiállítás és kőtár

(kedd–vasárnap: 10–18 óra). Városi Képtár – Deák-gyűjtemény. Mentett értékek 2.0. Deák Dénes gyűjteménye.

Székesfehérvár: „Őrizd meg, és emlékezz!” A Székesfehérvári Zsidó Hitközség története 1837–1956-ig. Helyszín: Zsidó Hitközség (Várkörút 19., I. emelet). A kiállítás magyar és angol nyelvű szövegeit magyar és angol nyelvű leporelló foglalja össze számos képpel illusztrálva. Szövegek, fotóválogatás, forgatókönyv: Gergely Anna. Grafikai munkák, szerkesztés, nyomdai előkészítés: Varga Gábor Farkas. Fordítás: Simon Ágnes. Megtekinthető előre egyeztetett időpontokban.

Székesfehérvár-Kisfalud: A Kisfaludi Művészkör éves kiállítása a közösségi házban (Könyves Kálmán utca 10/A). Budainé Nyitrai Anita, Deák Katalin, Hackfelner Ferenc, Kallós-Kókány Zsuzsanna, Mohai Tiborné Irénke, Molnárné Szeiler Magdolna, Sárközy István, Sárközy Istvánné, Szelier Attila, Szünderné Havasi Erzsébet és Wollein Mária alkotásai: akvarellek, olajfestmények, pasztellképek, grafikák, fafaragások, festett bútorok. Megtekinthető január 16-áig. (Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ.)

Székesfehérvár: „Isten hozott, kedves vendég!” – Varga Mária Magdolna magángyűjtő hímzett falvédő gyűjteménye. Kiállítás a Szent István Király Múzeum Országzászló téri kiállítóhelyén. A kiállításon a gyűjtemény segítségével betekintést nyerhetünk az elmúlt bő száz év paraszti világ és munkásvilág történetébe, gondolkodásmódjába, mentalitásába. Megtekinthető január 31-éig, keddtől vasárnapig 10 és 18 óra között.

Székesfehérvár: Distillation of Hope. Művészeti intervenció. Kádár Emese (2023. évi Smohay-díjas) képzőművész kiállítása a Fekete Sas Patikamúzeumban. A patikamúzeumban található, jezsuita szerzetesek megbízásából készült 18. századi barokk bútorzat és a díszes tárolóedények a vallási áhítat és hit elmélyítését szolgálták – így a gyógyulás ígérete egy szakrális, átszellemült térben jelent meg. A múzeum terében felbukkanó, szőttesként megformált munkák a vallásos és a máig a gyógyászathoz köthető motívumokat vegyítik, illetve az elkerülhetetlen elmúlással kapcsolatos szorongást tematizálják. Kádár Emese festő szakot végzett, majd elkezdett különféle anyagokkal kísérletezni. Így talált rá a textilre, ami magában hordozza a képszerűséget, mégis közel áll a materialitáshoz. A szövés olyan technika, amellyel a térbeliséget is be lehet emelni, ezért alkalmas installációk létrehozásához, miközben a festészeti nyelvet is képes működtetni. Megtekinthető január 31-éig, keddtől vasárnapig 10 és 18 óra között. (Szent István Király Múzeum.)

Székesfehérvár: Mandala kiállítás Nagy Árpádné Orosz Julianna alkotásaiból a Gárdonyi Géza Művelődési Ház és Könyvtárban. Megtekinthető január 31-éig.

Székesfehérvár: Játék a színekkel. Kalincsák Diána festmény-kiállítása a VMK Tolnai utcai Tagkönyvtárában. Megtekinthető január 31-éig.

Székesfehérvár: Tények és tanúk. Kiállítás a Magvető Kiadó könyvsorozatából a Vörösmarty Mihály Könyvtár Széna téri Tagkönyvtárában. Megtekinthető február elsejéig.

Székesfehérvár: Tünde – Csongor. Ihletőnk, Vörösmarty. „Vágyaimnak vég határa, / Itt vagy, s reszketek belépni.” (Vörösmarty Mihály: Csongor és Tünde) Kiállítás a Gorsium Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium növendékeinek pályamunkáiból. Helyszín: Vörösmarty Mihály Könyvtár, központi könyvtár olvasóterme (Oskola utca 7.). Megtekinthető február elsejéig.

Ihletőnk, Vörösmarty – kiállítás a Vörösmarty Mihály Könyvtár központi könyvtárának olvasótermében
Fotó: Gorsium Gimnázium

Székesfehérvár: Hadimustra – A magyar hadtörténet évszázadainak emlékei. Kiállítás a Szent István Király Múzeum Rendházában (Fő utca 6.). A 18 teremben megvalósított tárlat ezernél több műtárgy, látványos idővonal és sokrétű digitális tartalom segítségével enged bepillantást a magyar hadtörténelem elmúlt évszázadaiba, az oszmán uralom elleni küzdelemtől napjaink honvédségének fegyverzetéig. A különböző korok magyar fegyverei mellett bemutatják a haderő és a katonai szolgálat elsődleges jelképeit: zászlókat, egyenruhákat és kitüntetéseket, ahogy katonáink mindennapjainak és ünnepnapjainak tárgyi emlékeit és dokumentumait is. A kiállításban külön hangsúlyt kapnak a hungarikumnak számító huszárság emlékei, az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc relikviái, a legfontosabb hadijelképek: a zászlók, de nyomon követhetjük a magyar egyenruházat színes és változatos történetét, és a magyar kézifegyverek fejlődését egyaránt. Megtekinthető május 25-éig, keddtől vasárnapig 10 és 18 óra között.

Székesfehérvár: Egy múzeum tekintete. A Szent István Király Múzeum első 150 éve. „… a közönség használatára…”. Helyszín: Csók István Képtár (Bartók Béla tér 1.). 150 évvel ezelőtt Székesfehérvár és Fejér vármegye meghatározó közéleti szereplői hittek abban, hogy egy város jövőjét, kulturális és közéletének aranykorát a polgárok erős lokálpatriotizmusa, a közösség ereje és az összefogás adhatja. Várospolitikusok, vármegyei főnemesek, az egyház tagjai, tekintélyes polgárok, közéleti, oktatási és kulturális személyiségek (137-en) elhatározták, hogy egyértelmű üzenetet küldenek a város akkori jelenének és reménybeli jövőjének: megalakították a Szent István Király Múzeum jogelődjét, a Fejérvármegyei és Székesfejérvár Városi Történelmi s Régészeti Egyletet. A 150 évvel ezelőtt létrejött múzeumügy nemcsak 137 vízióval rendelkező kivételes polgár ügye volt, hanem az egész város jövőfejlesztés melletti elkötelezettsége testesült meg benne. Ma a múzeum 150 éves múltját megünnepelni: állásfoglalás. A szellemi, tudományos és kulturális hagyatékunk élővé tétele felelősség és hit abban, hogy a következő 150 év múzeumi fejlődése is töretlen marad. A kiállítás legfőbb célja az intézmény történetének bemutatása a múzeumi munkán és múzeumi gondolkodáson keresztül. Műtárgyak, események, jelentős személyiségek és a múzeumi gyűjtemények egymásra reflektálása segítségével idézve fel a közös, személyes és egyéni emlékeket. Azt mondják el, hogy kik is ők, mi különbözteti meg őket egy másik múzeumtól, melyek azok a történetek, amelyek csak a székesfehérvári múzeumban történtek, történhettek meg. A múzeum meghatározó kutatóira, dolgozóira, adományozóira, gyűjteményeire, műtárgyainak mikrotörténetére fókuszáló kiállítás visszatekint azokra az eredményekre, amelyek megalapozták az intézmény országos és nemzetközi hírnevét. Megtekinthető június 29-éig, hétfőtől vasárnapig 10 és 18 óra között.

Székesfehérvár: 1944–1945. Székesfehérvár a frontvonalban. A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum, valamint a Szent István Király Múzeum közös kamarakiállítása a Székesfehérvár és környékén folyt második világháborús harcok történetéről. Második világháborús vonatkozású haditechnikai eszközök. Panzerkampfwagen IV német harckocsi roncsdarabjai. Helyszín: Szent István Király Múzeum, Rendház Látogatóközpont (Fő utca 6.). Megtekinthető június 30-áig, keddtől vasárnapig 10 és 18 óra között.

Székesfehérvár: Solium Regni – Az ország trónusa. Állandó kiállítás. Helyszín: Szent István Király Múzeum, Koronázó Bazilika Nemzeti Emlékhely Látogatóközpont (Várkörút 32.). Az egykori Szent István-i bazilika közvetlen közelében kialakított kulturális és információs pont a Nemzeti Emlékhelyhez kapcsolódva mutatja be az emlékhely történelmi, társadalmi, földrajzi és építészeti jelentőségét. Megtekinthető keddtől vasárnapig 10 és 18 óra között.

Tác-Gorsium: Gorsium Régészeti Park (november 1. – március 31.: hétfőtől vasárnapig 8–16 óra). (Szent István Király Múzeum.)

Vál: Vajda János Emlékház (Antali erdő). Telefonszám: 06-30-164-3447. Nyitvatartás: előre bejelentkezés alapján.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában