2020.03.01. 11:30
A székek történetének csak az utolsó 300 évéből vannak kézzelfogható darabok
Vajon eszébe jutott-e most, hogy leült újságot olvasni, hogy a szék, amin helyet foglalt, több ezer, sőt több tízezer éves múltra tekint vissza? No, nem az a konkrét szék, amelyen most is ül, hanem a bútordarab, a műfaj, vagy fogalmazhatunk úgy is: a szék készítésének művészete.
A kényelmi szempontok csak a rokokóban kerültek előtérbe, addig a funkcionalitás volt az elsődleges szempont
Fotó: Nagy Norbert / Fejér Megyei Hírlap
Sok érdekesség mellett ez is kiderült Szemerey Tamás, a Soproni Egyetem ma már nyugdíjas tudományos munkatársának széktörténeti előadásából. A szék ősének az egymásra rakott, összekötözött ágakból készült alkalmatosság tekinthető, ahonnan elindulva igen hosszú utat járt be ez a bútordarab. Fejlődéstörténetének valójában csak az utolsó négyezer évét ismerjük, azon belül is csak az elmúlt mintegy háromszáz évből állnak a kutatók rendelkezésére kézzel fogható, vizsgálható darabok, amelyek segítségével fel lehet térképezni a székkészítés technikájának fejlődését, alakulását. Az ősi bútorok azonban nem csak az időnek estek áldozatul, de azért sem maradtak fent, mert az új technológiák megjelenésével a régi, idejétmúlt darabokat általában felhasogatták, elégették. Aki szeretne elmélyedni a bútorok történetében, annak mindjárt az elején ajánljuk Kaesz Gyula neves tervezőművész és főiskolai tanár összefoglaló stílustörténeti tanulmányát, amely az Ismerjük meg a bútorstílusokat címet viseli.
Többet tudtak, mint gondolnánk
Nagyon valószínű, hogy az első ülőalkalmatosságokat az egyiptomi birodalomban készítették. A sírkamrákból, falfestményekből elég pontos képet alkothatunk arról, hogyan is néztek ki ezek a bútorok. Az is valószínűsíthető, hogy ez a bútordarab – amelynek azonban már akkor több formája létezett – az ókorban csak a kiváltságosok házában volt fellelhető. Szemerey Tamás már az előadás ezen részében rámutatott arra, hogy az ókorban sokkal többet tudtak, mint azt ma gondolnánk. Ez a kijelentés pedig leginkább a technikai megoldásokra vonatkozott. Az ókori egyiptomiak kapcsán például a kárpitozásra, amely a későbbi évszázadokban úgy eltűnt, mint az a bizonyos szürke szamár.
Olyannyira, hogy kárpitozott székekkel legközelebb csak a barokk idején, vagyis a 16. században találkozhatunk. Székeket más ókori kultúrákban is használtak, így például a görögök már a mükénéi korban – Kr.e. 16-12. század -, az etruszkok és később a rómaiak is. Igaz, ekkor még bizonyos szerszámok és technika híján például márványba faragással, vagy fa esetén az egyes alkotórészek összekötözésével készültek székek – ilyen volt például az összecsukható, hordozható szék, vagy más néven ollószék, amely ollószerűen keresztberakott lábakkal és szövetből vagy szövött hevederekből alkotott ülőlappal bírt. Fát hajlítani sem tudtak, ezért a hajlított részekhez a természetben kerestek görbe darabokat, amelyeket kettéhasítva szimmetrikus alkotóelemeket kaptak. Ugyanakkor már az ókorban ismerték a fúrót, a profilgyalut, és a faesztergálás technikáját is. Jelentős áttörést ennek a bútúrdarabnak a készítésében azonban csak a fémszerszámok megjelenése hozott.
Méltóságjelző bútordarab
A fa székek legkorábbi formája egy lécvázas szerkesztésű ácsolt bútor, melynek ülését növényi anyaggal vagy szíjjal kötötték be. A székmerevítők ebben az időben még nem díszelemek, a konstrukció tartását szolgálták, vagyis azt biztosították, hogy a szék ne roskadjon össze, amikor ráültek. Egy másik forma a Kr.e. 2. évezredben kialakult becsapolt lábú gyalogszék, amelyből aztán a 15. században Itáliában fejlődött ki a becsapolt lábú, deszkatámlás szék. Ez Magyarországra a 17. században jutott el, falun pedig csak az 1700-as években figyelhető meg az elterjedése. A magyarok egyébként a széket a honfoglalás előtt, török közvetítéssel ismerték meg és kezdetben nálunk is méltóságjelző bútordarabként tartották számon. A lécvázas szék a 13. századtól került a módosabb falusi házakba, s idővel szélesen elterjedt. A székek készítésekor sokáig a funkció határozta meg a formát, az ülés kényelme csak a 18. században került előtérbe. A rokokó idején a karosszékek mellett megjelentek a már nem egyenes, hanem némileg döntött háttámlájú, majd a fejtámlás székek is, amelyből még később a fotelek fejlődtek ki.
Új szakmák születése
Az évszázadok alatt a székek, asztalok, ágyak és egyéb bútorok készítése önálló szakmává vált, és a bonyolultabb szerszámok, illetve az asztalosműhelyek megjelenésével már minőségibb, stabilabb darabok kerültek ki a mesterek keze alól. A kárpitos mesterség is a székgyártásból nőtt ki. Fentebb említettük, hogy a kárpitozás eltűnt a középkorban és csak a barokkban bukkant fel újból. Eleinte nem állt másból, mint a székre kötözött textilből, amely némileg kényelmesebb ülést biztosított. Idővel azonban nagyon is sokat fejlődött és a gobelinekből kialakultak a hímzett kárpitok is. A kárpitozás másik jellegzetes anyaga a bőr volt, amit viszont eleinte a nyergesek készítettek. A belőlük kiváló mesterekből lettek aztán a kárpitosok.
Thonet és Breuer
Az ipari forradalom megjelenésével a székek gyártása is a gyárak szalagjaira került át. Így mind a formákban, mind a kialakításban inkább az egyszerűség és az egyszerű anyag használat dominált. Ennek a fejlődésnek az egyik fontos lépcsője volt az osztrák Thonet munkássága, akinek a fa hajlításának technikáját köszönhetjük. A kézi faragástól eltérően így gyorsabban és több példányban is elkészíthette ugyanazokat a formákat. Ennek a szék gyártási módszernek a kifejlesztése gyakorlatilag forradalmasította a szék piacot és igényes formavilágú székek gyártását tette lehetővé a nagyközönség számára is. A 20. században a székek formájának, anyagának és sítlusának jószerivel csak a képzelet szabott határt. Ami minket, magyarokat illet, csak egyetlen magyar bútortervező vált világhírűvé: Breuer Lajos Marcell, vagy ahogy a világon mindenütt ismerik, Marcel Breuer. Ő a Bauhaus mestere volt, aki 1925-től, a kerékpárkormány felépítéséből merítve tervezett csővázas bútorokat és berendezési tárgyakat. Könnyűszerkezetes és dinamikus vonalvezetésű, hajlított acélcsövekkel és vászonnal kombinált „Wassily” székével forradalmasította az addig bevett gyártási módszereket.
Apropó: Ön milyen széken ül?