A nyugdíjba vonulás alternatívája: az öregségi résznyugdíj

2025.05.21. 07:00

Itt a kiskapu a nyugdíjba vágyóknak, nem kell meglenni az éveidnek

A nyugdíjhoz szükséges minimális szolgálati idő megállapítása sokak számára kihívást jelent. Magyarországon az öregségi teljes nyugdíj igényléséhez legalább 20 év szolgálati idő szükséges, ami sokak számára elérhetetlennek tűnik. Azonban van egy lehetőség azok számára, akik nem érték el a teljes szolgálati időt, de szeretnének nyugdíjba vonulni: az öregségi résznyugdíj.

Itt a kiskapu a nyugdíjba vágyóknak, nem kell meglenni az éveidnek

Fotó: Világgazdaság

Az öregségi résznyugdíj egy olyan nyugdíjfajta, amelyet azok igényelhetnek, akik betöltötték az öregségi nyugdíjkorhatárt, de nem rendelkeznek a teljes 20 évnyi szolgálati idővel. Ennek az ellátásnak a minimuma 15 év szolgálati idő, tehát azok is igényelhetik, akik nem érik el a teljes nyugdíjat, de valamelyest jogosultságot szereztek. A szolgálati időről fontos tudni, hogy a nyugdíj összegét a szolgálati idő hosszúsága is befolyásolja. Tudjuk jól, ahogy korábbi írásunkban már foglalkoztunk vele, a kormány elkötelezett a nyugdíjakkal kapcsolatosan, így a tervei szerint 2026-ban 3,6 százalékos nyugdíjemelés valósul meg.    A résznyugdíj igényléséhez minimum 15 év szükséges, de a nyugdíj összege folyamatosan növekszik, ahogy egyre több évnyi szolgálati időt tudnak hozzáadni.

Nyugdíj
A résznyugdíj és nyugdíj igényléséhez minimum 15 év szükséges
Fotó: Bruzák Noémi / Forrás:  MTI

Kik vehetik igénybe?

A legfontosabb feltétel, hogy a jelentkező legalább 15 év szolgálati idővel rendelkezzen. Azonban érdemes tisztázni, hogy a résznyugdíj nem csupán a szolgálati idő rövidsége miatt vehető igénybe, hanem akkor is, ha valaki nem éri el a teljes nyugdíjkorhatárt. A nyugdíjkorhatár betöltése előtt lehetőség van olyan esetekben is résznyugdíj igénylésére, amikor a nyugdíjasok nem tudták összegyűjteni a teljes 20 évnyi szolgálati időt. Az öregségi résznyugdíj igényléséhez szükséges szolgálati idő minimum 15 év. Azonban aki ezt nem éri el, annak nem lesz lehetősége a nyugdíjigénylésre, és olyan megoldásokat kell keresnie, mint például a társadalmi szerződéssel történő jogosultságvásárlás.

Mikor célszerű kérni a résznyugdíjat?

A szakértők javasolják, hogy a nyugdíjba vonulás időpontját érdemes alaposan megfontolni, mivel az életkor és a szolgálati idő befolyásolja a nyugdíj összegét. Ha a nyugdíjjogosultság már megvan, és nincs olyan kényszerítő ok, ami miatt azonnal nyugdíjba kellene vonulni, akkor érdemes elhalasztani az igénylést. A nyugdíjkorhatár eléréséhez még szükséges időszak alatt, a szolgálati idő bővítésével, a teljes nyugdíjhoz szükséges 20 év is elérhető. A résznyugdíj mértéke a szolgálati idő hosszától függ: például, ha 15 év szolgálati idővel rendelkezik valaki, akkor a nyugdíj alapja az átlagkereset 43%-a lesz, míg 19 év szolgálati idő esetén 51%-ra emelkedik. A növekedés minden egyes szolgálati év után 2%-kal történik.

A résznyugdíj és a rendszeres emelések

Fontos tudni, hogy az öregségi résznyugdíj is részesül az évenkénti emelésekben és a tizenharmadik havi nyugdíjra való jogosultságot is biztosítja. Emellett ugyanazok a szabályok vonatkoznak rá, mint a teljes nyugdíjra, tehát az összeg emelkedhet az infláció és egyéb tényezők hatására, és a nyugdíj folyósításának szüneteltetésére is van lehetőség.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában