Frissen Fejérből

2025.05.20. 19:06

Halálos veszélyt hordozhatnak a klímák

Jóllehet a klimatizáló berendezésekre szinte életünk megmentőiként tekintünk a nyári forróság idején, ha nincsenek karbantartva, súlyos betegséget is okozhatnak. Éppen ezért elengedhetetlen a klímatakarítás, amely akár saját kezűleg is elvégezhető. Mutatjuk, milyen veszélyt jelenthet a ki nem takarított klíma.

Bár a klíma egy rendkívül egyszerű és praktikus berendezésnek tűnik, csak úgy, minden bármely más elektronikai eszközre, erre is oda kell figyelni és bizony karban is kell tartani. Aki mégis megemlékszik annyival, hogy júniustól augusztus végégig ki és bekapcsolgatja a készüléket, az az egészségével játszik. A meleg környezetben ugyanis a klímák a legionella kórokozó terjesztői lehetnek, amely belélegezve akár halálos tüdőgyulladáshoz is vezethet. Ezért is elengedhetetlen a klímatakarítás!

Komoly betegségektől óvhat meg a rendszeres klímatakarítás
Szezon előtt az első lépés a klímatakarítás!
Fotó: shutterstock.com (illusztráció)

Klímatakarítás házilag

A ki nem tisztított klímák rossz szagot áraszthatnak, de ami ennél is kellemetlenebb, hogy gomba- és baktériumtenyészet telepedhet meg bennük. Ezek belélegezve súlyos betegségekhez vezethetnek. Mindez a rendszeres klímatisztítással megelőzhető, ráadásul anyagilag is jócskán megéri. Ha ugyanis a klíma hőcserélői elhasználódnak, jelentősen gyengül a hűtés hatásfoka. Ilyenkor ha alacsonyabb fokozatra kapcsoljuk a klímát, úgy alacsonyabb lesz a hatásfoka, a kívánt hőfok eléréséhez azonban több energiát használ a berendezés, azaz magasabb lesz az energiafogyasztása. A nagyobb áramfogyasztást pedig  a pénztárcánk is megérzi. 

A klíma otthoni takarításának lépései a következők:

  1.  A klíma áramtalanítása: Ez a legfontosabb lépés! áram alatt lévő elektronikai készüléket nem szedünk szét!
  2. A szűrők megtisztítása: A split klíma belső egységét felnyitva találjuk meg a szűrőket. Miután ezeket eltávolítottuk, kiporszívózhatjuk őket, de semmiképpen se kefés porszívófejet használva! Ezt követően mossuk ki a szűrőket, majd száradás és a takarítás végeztével tegyük vissza őket a helyükre. Tisztításukhoz érdemes valamilyen fertőtlenítőszert használni. Arra is figyeljünk, hogy vannak modellek, melyek esetében a szűrők cseréje javasolt, azok tisztítása helyett.
  3. Párologtató rendszer megtisztítása: A klíma belső egységében található csövek, azaz párologtatók tisztításához érdemes e célra kapható tisztító habot használni. Ezt be kell fújni a készülékbe, hogy egyenletesen mindenhova jusson belőle. Az így keletkezett koszos hab a klíma vízelvezető csövén keresztül távozik.
  4. Cseppvízcső megtisztítása: Ezen a csövön keresztül távozik a kondenzvíz a klímából. Ez könnyen letömődhet, sőt, penészes is lehet, ezért ennek takarítására szintén célszerű egy e célra gyártott tisztítószert használni.
  5. Belső ventilátor tisztítása: A belső ventilátort a lamellák alatt találjuk, itt gyűlik össze a legtöbb kosz. Ehhez is használhatjuk a korábban javasolt habot, azonban kerüljük a kefével és más karcoló eszközzel való takarítását.
  6. Kültéri egység tisztítása: Ha nagyon koszos a kültéri egység, az szintén csökkentheti a klíma hatékonyságát. Takarításához szedjük le a rácsot, és alaposan takarítsuk ki belül, ügyelve arra, hogy a ventilátor lapátjai ne sérüljenek.

Aki viszont nem szeretne mindezzel bajlódni, annak érdemes szakembert hívnia a klímatakarításhoz. Már csak azért is, mert sok esetben akár a klímára kapott garanciát is elbukhatjuk, amennyiben nem takaríttatjuk rendszeres szakemberrel a berendezést. 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában