2025.05.23. 20:00
Mindent a kiégésről és amit tenni kell ellene!
Stresszel teli légkör, túlzott szorongás, munkahelyi vagy magánéletbeli túlhajtás. Egyenes út a kiégéshez, de lehet és kell is tenni ellene.
Fáradtság, nyomottság, érzelmi kimerülés – ezek azok a tünetegyüttesek, amelyek kiégésre utalhatnak és talán nem is gondolnánk, de az egyik legérintettebb korcsoport, a középiskolai réteg. De miért következhet be ez a depresszióval gyakran társuló állapot és hogyan lehet megelőzni? Minderre Hal Melinda klinikai szakpszichológus, a Mathias Corvinus Collegium vezető kutatója válaszol.

Fotó: Illusztráció / Shutterstock
A kiégés tünetei
A szakember elmondta: valóban a fent említettek a főbb tünetek, amelyek mellé gyakran társul depresszió is. A kiégés legfőbb okaként pedig a stresszt, a túlhajtottságot és a túlpörgést nevezte meg. Mindezek vezetnek előbb a kiégés mentális, majd később fizikai tüneteihez. Hal Melinda kiemelte, olyan élethelyzetekben is megjelenhet, amikor nem is gondolnánk, hiszen azok alapvetően boldog vagy gondtalan időszakok. Ilyen, amikor az édesanya sok időt tölt otthon gyermekével vagy épp a középiskolai évek.
– A kiégés régebben a negyvenes férfiak menedzserbetegsége volt, de ma már ez nincs így. Ugyan leginkább a középkorosztályt, a dolgozókat érinti, de az elmúlt 20 évben már a középiskolások között is észleltük – mondta.
Mit lehet tenni ellene?
A szakpszichológus hangsúlyozta, a legfontosabb, hogy megelőzzük ennek az állapotnak a bekövetkezését. Ebben sokat segít az aktív, mozgásban gazdag életmód, a kipihentség, az egészséges táplálkozás és az érzelmi felkészültség. Tudatosan fel kell készülnünk, ha tudjuk, hogy az előttünk álló időszak stresszesebb, nehezebb lesz. Ezek komplexen hatnak, nem elég csak sportolni vagy csak olvasni és kikapcsolni. A mértékre és az egyensúlyra kell törekedni. De segíthet az állatasszisztált terápia is, főleg a fiataloknál.
Ha fennáll ez az állapot azt nem szabad a szőnyeg alá söpörni, célszerű segítséget kérni és szakemberhez fordulni, mert ez az állapot könnyen túlnőhet a betegen és mentális zavar vagy személyiségtorzulás lehet a vége – tudtuk meg.