Mit keresett Mijo Szarajevóban?

2025.05.24. 16:00

Romantikus történetek történelmi szomszédolással

A Szegeden élő Pap Éva írónő avatta be olvasóit a bicskei könyvtárban írói indíttatásaiba, meglepvén őket a késői pályakezdéssel is. Családi és szerelmi indíttatású kutatásai elvezették Délvidékre.

A bicskei Nagy Károly Városi Könyvtár író-olvasó találkozóira elsősorban helyi és a közelben élő alkotókat invitálja meg Endrédiné Szabó Erika vezető, de távolabb is „keresgél”. Így talált rá Pap Évára, aki nemcsak elfogadta a meghívást, de őszintén beszélt magáról, s könyvei szereplőiről, akik legalább annyira valósak, miként egy színes fikció kitalált alakjai.

Pap Éva író őszintén beszélt magáról, s könyvei szereplőiről is.
Pap Éva író őszintén beszélt magáról, s könyvei szereplőiről is.
Forrás: A könyvtár

Pap Éva élete sem kevésbé érdekes, mint regényei. Tanulás, újságírás, lakberendezés mint szakma, amatőr színjátszás tették ki az életét, illetve egy nem szokványos szerelem és családalapítás. A Szeged melletti Szentmihályon nőtt fel, sokáig nem tudott a trianoni traumáról, neki Jugoszlávia a szomszédos országot jelentette. A délszláv háború késztette szembenézésre, amikor is az akkori 500 ezer vajdasági magyarból sokan menekülésre kényszerültek, s Szegeden is letelepedtek, ahol Éva ma is él. Itt ismerkedett meg a határ túloldaláról érkezett magyar-bunyevác származású leendő férjével, s látásmódja és belső világa ezzel nagy fordulatot vett. Megismerte a férje családjának élő és már eltávozott tagjait, nézegette a barna fotográfiákat, s bekúszott velük a volt Jugoszlávia, a titói félszocializmus, a többnemzetiségű, egykor Magyarországhoz tartozó, de átalakult ottani élet. És feltérképezte Szarajevót, Belgrádot, Újvidéket, megtanult szerbül (!), s az ottani rendszerváltás eseményeit próbálta megérteni, a délszláv háború abszurditását megfejteni. S mikor lett író? Negyvenhét évesen döntött úgy, hogy gyerekkori álmát megvalósítva nekilát írni.

A könyvtárban személyes érzéseit, életének igaz részleteit is megosztotta az írónő hallgatóságával. A családi fotók közt keresgélve ragadta meg figyelmét az idős pár képe, s egy titokzatos szerelmi háromszög-történet rejtélye bontakozott ki - Szabadka 1933 idejéből. Kutatómunkával kiegészítve született meg első könyve, egyben Pap Éva írónő születése is ezzel történt meg. Az  És újra felkel a nap címet viselő regény saját írói fikciójával kiegészített históriája 1951-ben tért véget. Újabb családi „faggatózás” nyomán talált a férje szabadkai családi házának pincéjében hat doboz levelet – a férje ifjúkori és annak édesanyja közti levelezését, hétköznapi részletekkel, dokumentumszerű információkkal, persze politikamentesen. Ez a titói féldiktatúra időszaka, egy fiatal embernek az életbe robbanásáé. Mit csinált Mijo, a levelekhez kitalált főhős Szarajevóban? Róla szól a Mielőtt lemegy a nap címet viselő regény története, amelyben szintén keverednek a valóságos és az írói fantázia által megalkotott személyek, jelenetek, immár az 1950-es évektől indulva. E második könyv nem az első konkrét folytatása, a nevek is mások, de persze a szerelem itt is „főszereplő”.
 
A Megbocsátás pedig igazi mostani problematikát foglal regénybe, egy szintén szerelmi háromszögből induló, s a házasság megmentésével záruló történetet. Pap Éva szövegét Cindori Marija fordította szerbre, s ezt is kiadta a szerbiai Laguna Kiadó, amelyik a Mielőtt lemegy a napot is gondozta Pre zalaska sunca címen. A politika csak átszüremlik Pap Éva regényein, kifejezetten magánéleti síkon vezeti olvasóit az általa megidézett délvidéki világba – a régmúltba és félközel-múltba.
 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában