A huszárok elásott katonaládájának titka

2025.05.19. 15:30

A kutató beszámolt a szenzációs felfedezés részleteiről

Szebenyi István, a Had- és Kultúrtörténeti Egyesület vezetője, hadszíntérkutató szombaton délután elsőként hírportálunkat értesítette arról, hogy több éves kutatómunkára tette fel a koronát: egy osztrák kastély parkjában sikerült megtalálnia az 1. huszárhadosztály 80 éve elásott iratanyagát. Megígértük, hogy folytatjuk a rendkívül izgalmas történetet.

A kutató beszámolt a szenzációs felfedezés részleteiről

Számunkra egy székesfehérvári konferencián kezdődött minden, a tanácskozást a második világháború befejezésének 80. évfordulója alkalmából rendezték meg a Városházán. Szebenyi István a huszárok hősies harcairól beszélt, olyan neves előadókkal osztotta meg az emelvényt, mint amilyen például Szakály Sándor történész, a VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár főigazgatója. Az esemény végeztével még hosszasan beszélgettünk a Városháza előtt, és elárulta nekünk, hogy rövidesen izgalmas utazásra indul. A Vértesben is helytálló huszárok hősies küzdelmeinek és megpróbáltatásainak, a visszavonulásnak és a hadifogságnak a részleteit kutatja majd készülő újabb könyvéhez. Terveit akkor egy hosszú interjú formájában osztottuk meg olvasóinkkal.

huszárok
Huszárok nyomában: Az aláírás pillanata, amikor Szebenyi Istvántól Lukas Michlmayr polgármester átvette megőrzésre az iratanyagot. Személyes felelősséget vállalt a megóvásáért. 
Forrás: Had- és Kultúrtörténeti Egyesület

Huszárok titkai

Szombaton aztán robbant a második világháborús magyar hadtörténet tudományának egyik legnagyobb bombája: Szebenyi Istvánnak sikerült megtalálnia a nyugat felé visszavonult 1. huszárhadosztály elásott, szombatig végleg eltűntnek hitt ládáját. Ha sokaknak ismerős a hadszíntérkutató neve, az annak is lehet következménye, hogy ő volt az, aki annak idején rábukkant a véres móri bankrablásnál használt fegyverekre és azzal döntő bizonyítékot adott át az igazságszolgáltatás részére. 

Ez annál sokkal fontosabb eredmény!

– ezt mondta, amikor értesített minket a szenzációs, nagyszerű felfedezéséről. A kutatás előzményeiről, a salabergi kastélyparkban tapasztaltakról, a felfedezés körülményeinek részleteiről, elvárásairól és arról, hogy miért kellett egyelőre Ausztriában hagynia az értékes iratanyagot, Szebenyi István a Had- és Kultúrtörténeti Egyesület honlapján ma adott részletes tájékoztatást.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában