Emberre és állatra is támadtak

2025.05.21. 17:30

Harci kutyák gyilkoltak a kis településen, a felelőtlenség már közbiztonsági kérdéssé vált!

A Fejér megyei Alap községben a múlt héten több súlyos kutyatámadás történt, amelyek alapjaiban rendítették meg a helyi közösség biztonságérzetét. Három "harci kutya" — köztük két pitbull jellegű — több alkalommal is agresszívan lépett fel: legalább két másik kutyát halálra martak, és egy, munkáját végző postást is megtámadtak.

Harci kutyák gyilkoltak a kis településen, a felelőtlenség már közbiztonsági kérdéssé vált!

Illusztáció

Fotó: Facebook

Sajnos Alap önkormányzata nem először szembesült a problémával, több alkalommal is kaptak lakossági bejelentést. A harci kutya gazdáit már hónapokkal ezelőtt figyelmeztették, többször is felszólították őket, hogy az állataik veszélyt jelentenek a lakosságra, ám a tulajdonosok minden felszólítás ellenére sem hozták meg a szükséges biztonsági intézkedéseket. Pénzhiányra hivatkozva nem építettek megfelelő kerítést, nem gondoskodtak a kutyák megfelelő oltásáról sem, holott az állattartás alapszabályai világosan előírják ezeket a kötelezettségeket. Így a kutyák bármikor szabadon kóborolhattak a faluban. A sorozatos támadások után az önkormányzat nem halogathatta tovább a cselekvést: a gyepmester bevonásával az állatokat befogták, és a gazdákat öt évre eltiltották a kutyatartástól. A kutyák jelenleg a gyepmesteri telepen vannak karanténban, sorsukról a hatályos jogszabályok szerint 45 napon belül döntenek.

Harci kutya
Mindegyik harci kutya a gyepmesteri telepen van karanténban, és sorsukról a hatályos jogszabályok szerint 45 napon belül döntenek majd. Fotó: Az önkormányzat

Miért különösen veszélyes a harci kutya felelőtlen tartása?

A harci kutyák — ideértve a pitbull fajtákat, a staffordshire terriereket és más erősen domináns, nagy erejű kutyákat — nem átlagos házi kedvencek. Ezek az állatok eredetileg őrző-védő vagy küzdősportokra nemesített fajták, amelyek különösen erős harapással, magas fájdalomtűréssel és domináns ösztönökkel rendelkeznek. Tartásukhoz:

  • megfelelő szakmai ismeret,
  • állandó felügyelet,
  • erős fizikai és pszichológiai kontroll,
  • biztonságos tartási környezet (zárt udvar, magas kerítés, biztos pórázhasználat) szükséges.

Továbbá számos országban és városban regisztrációhoz, engedélyhez vagy kötelező képzéshez kötik ezen fajták tartását. Nem véletlenül: ezek a kutyák ha nincsenek jól szocializálva és kézben tartva, súlyos testi sérülést, vagy akár halált is okozhatnak — nemcsak más állatoknak, de embereknek is. A felelőtlen állattartás tehát nem csupán magánügy: közösségi biztonsági kérdés is. Ha valaki nem képes vagy nem hajlandó eleget tenni az ilyen típusú kutyatartás feltételeinek, annak súlyos következményei lehetnek — ahogy azt az Alap községi eset is mutatja.

A közösségi felelősség és az önkormányzati teher

Ez az ügy világosan mutatja, milyen komoly kihívásokkal kell szembenéznie egy önkormányzatnak, amikor az egyéni felelőtlenség közösségi veszélyforrássá válik. Az ilyen esetek nemcsak rendészeti, hanem társadalmi problémák is: elérhetők-e az állampolgárok számára az állattartás feltételei, van-e jogi eszköz a hatóság kezében, és mit tehet a közösség, amikor valaki más gondatlansága fenyegeti a biztonságukat? A közbiztonság fenntartása és az állatvédelem egyaránt fontos ügyek, de nem valósulhatnak meg a felelősségvállalás nélkül. Az Alapon történt eset figyelmeztetés minden olyan közösségnek, ahol a szabályozatlan állattartás még mindig hétköznapi jelenség.

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában