2025.05.07. 14:45
Nem fogja elhinni, mi derült ki – reagált az EON az elpusztult gólyára
Szívszaggató reggelre ébredtek Válon, súlyos veszteség érte a települést. A végső búcsú mellett a legtöbben a leendő gólyafiókák miatt aggódtak, ám olyanra derült fény, amire senki nem gondolt. Az EON meglepő választ adott a fészekaljt firtató kérdésünkre.

Az utolsó felszállások egyike. Megvizsgálták az elesett gólya fészkét.
Fotó: KZ/Archív
Mint azt a kora reggeli órákban megírtuk, kedd éjszaka áramkimaradással járó durranásra lehettek figyelmesek a későn lefekvők, később kiderült nem műszaki hibáról van szó... Sajnos egy újabb gólya pusztult el Válon, ráadásul egy olyan oszlop okozta a vesztét, amelynek már korábban több gólya is áldozatul esett. Az EON együtt érez a lakókkal az áramütésben elpusztult gólya miatt.

Fotó: KZ
– Sajnáljuk, hogy egyetlen nappal a tervezett madárvédelmi munkák előtt történt ez a szerencsétlen baleset. Az E.ON az eredeti tervek szerint, május 8-án a helyi lakosokat érintő, előre bejelentett áramszünet mellett alakítja át az érintett szakaszt madárbaráttá. Ennek keretében a Rákóczi utca túloldalán futó hálózat két oszlopát teszik védetté a szakemberek. A kapcsolóberendezést a fejszerkezet alá forgatják, hogy a madarak csőre ne érhessen hozzá a berendezéshez. A jelenlegi szigetelőket hosszabb szigetelőkre cserélik, hogy a nagy szárnyfesztávú madarak se érintkezhessenek a vezetékekkel. Az oszlop tetején futó vezetékek már eleve burkoltak voltak, ez a kisebb madarak biztonsága szempontjából fontos. A jövőbeni balesetek elkerülése érdekében az oszlopokra madárkiülőket is helyeznek. A Duna-Ipoly Nemzeti Parkkal történt egyeztetés nyomán a munkák ideje alatt madárvédelmi szakember is jelen lesz – írta válaszában az áramszolgáltató.
Rákérdeztünk az EON-nál: mi lesz a gólyatojásokkal?
Öröm az ürömben! Nem hittük volna, de így van. Az áramszolgáltató a fészekaljt firtató kérdésünkre közölte, a fészek drónnal történő vizsgálata alapján a fészek üres, ezért nem szükséges a tojások kimentése.
De mégis hogy lehetséges ez? – tettük fel a kérdést egy madárszakértőnek, aki igencsak logikus válasszal szolgált:
– A fiatal gólyák kísérleteznek, első három évükben fészkelnek, de nem költenek. Első éveikben a fészekrakást tanulják meg – tette hozzá a szakértő.