2025.05.20. 15:00
Drónokkal keresik a védtelen őzgidákat
Az őzgidák közel 10 százaléka pusztul el május végén a „lapuló reflex”miatt. Nem menekülnek el még a mezőgazdasági gépek elől sem – ezen próbál segíteni drónokkal a gidamentő program, amely Fejérben is elindul.

Drón technológiával keresik fel a rejtőzködő őzgidákat Fejérben is, hogy megóvják őket a kaszálógépektől – az akcióhoz önkéntes drónpilóták is csatlakozhatnak
Fotó: dr. Bleier Norbert
Országos szintű, hosszútávra tervezett gidamentési programot hirdetett az Országos Magyar Vadászati Védegylet Drónszakbizottsága a vadászatra jogosult szervezetek számára, hogy a kaszálások idején minél több őzgida meneküljön meg a mezőgazdasági gépek jelentette veszélytől. A dróntechnológia alkalmazásával megvalósuló program koordinációját a vármegyei vadászkamarák látják el – Fejérben is elindul az akció.

Fotó: dr. Bleier Norbert
A szakbizottság közleménye szerint a mentési program működtetéséhez és fejlesztéséhez a Védegylet együttműködést kezdeményezett az Agrárminisztérium Vadgazdálkodási Főosztályával, valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával. A programban kulcsszerepet játszanak a megyei vadászkamarák titkárai, akiket az adott térség tájegységi fővadászai segítenek. Az akcióban a vadászok, földtulajdonosok és mezőgazdasági szakemberek együttműködésével, hőkamerás drónok segítségével térképezik fel a kaszálásra váró területeket, és mentik ki az ott rejtőzködő gidákat.
Sok a gida Fejérben is
– Fejér vadászterületein a mezei őz jelentős nagyságrendben van jelen, a trófeabírálati adatok szerint értékelt minősége pedig a vadgazdálkodási tájegységek között átlag feletti negyedben helyezkedik el – fogalmazott a feol.hu megkeresésére Weidinger István, az Országos Magyar Vadászkamara Fejér vármegyei területi szervezetének titkára. A szakember elárulta: az Országos Vadgazdálkodási Adattár 2024. évi állománybecslési adatai szerint a megye becsült őzállománya 17 ezer 637 példány, ebből 4695 a gidák száma. Évente körülbelül 1286 példány kerül terítékre, így az éves felnevelt szaporulat megközelíti a 6 ezer egyedet.
– A gidák becsült átlagos éves elhullása 8-10 százalék, amelyben kiemelt szerepet játszanak a mezőgazdasági munkákhoz, különösen a kaszálásokhoz köthető veszteségek – hangsúlyozta. – Bár egyes növénykultúráknál jogszabály írja elő a vadriasztó lánc vagy hanghatáson alapuló eszköz használatát, a modern gépek teljesítménye mellett ezek gyakran hatástalannak bizonyulnak – fűzte hozzá.
Május végi veszélyek: védtelen őzgidák
Az őzgidák, természetes védekezési stratégiájuk, a „lapuló reflex” miatt is kiemelten veszélyeztetettek: az életük első heteiben magányosan fekvő gidák veszély esetén sem menekülnek, hanem a helyükön maradva próbálnak rejtve maradni, mesélte a szakember, aki szerint ez különösen május második felében, az első kaszálások idején okozhat súlyos veszteségeket.
– A korábbi években csatárláncokat alkotó vadászok, állatmentők vagy akár speciálisan kiképzett kutyák segítségével próbálták meg felkutatni az állatokat. Most a dróntechnológia jelenthet áttörést. Már 2023-ban is zajlottak kísérleti akciók, 2024-ben technológiai szintre emeltük a módszert, az idei évtől pedig országosan bevezetjük – hangsúlyozta.
A program keretében önkéntes drónpilóták, civil egyesületek és magánszemélyek csatlakozását is örömmel fogadják. Az elképzelések szerint a mentés során – kutatási céllal – lehetőség nyílik az őzgidák egyedi azonosítóval, számozott füljelzővel történő ellátására is, amely a későbbi megfigyeléseket és adatgyűjtést segíti.