2025.03.20. 15:30
Veszélyes járvány ellen indul a vakcinázás március végén!
Március 29-én megkezdődik a rókák veszettség elleni vakcinázása Magyarország déli és keleti megyéiben. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) tájékoztatása szerint a program célja a veszettség terjedésének megakadályozása.
Az immunizálás ideje alatt ebzárlatot és legeltetési tilalmat rendelnek el az érintett területeken, így a kutyák és egyéb állatok védelme érdekében a gazdáknak fokozottan figyelniük kell a szabályok betartására, hogy a veszettséget minél inkább visszaszorítsuk hazánkban.

Fotó: Shutterstock
Hogyan zajlik a veszettség elleni vakcinázás?
A rókák immunizálása kisrepülőgépekről szórt vakcinatartalmú csalétek segítségével történik. Ezeket kizárólag külterületekre juttatják ki, így a lakott övezetekben élőknek nem kell tartaniuk a csalétkek elhelyezésétől. A hatóságok plakátokkal és a helyi önkormányzatok tájékoztatásával hívják fel a lakosság figyelmét az érintett térségekre és az ezzel járó korlátozásokra.
A Nébih az elhullott vagy kilőtt rókák laboratóriumi vizsgálatával ellenőrzi, hogy az immunizálás mennyire sikeres. Korábbi évek tapasztalatai szerint az érintett területeken élő rókák több mint háromnegyede elfogyasztja a vakcinát, ami jelentős védelmet biztosít a betegség ellen.
Miért van szükség a fokozott óvintézkedésekre?
A veszettség elsősorban a vadon élő állatok körében terjed, de rendkívül veszélyes a házi emlősökre és az emberekre is. A vírus az idegrendszert támadja meg, és az esetek döntő többségében halálos kimenetelű. A kutyák veszettség elleni védőoltása kötelező, a macskák számára pedig erősen ajánlott, hiszen a háziállatok is könnyen megfertőződhetnek.
Az utóbbi években a környező országokban növekedett a veszettségesetek száma. Ukrajnában és Romániában a betegség rendszeresen előfordul, és nemrégiben Szlovákia keleti régiójában is ismét megjelent. Magyarországon 2022 óta romlott a helyzet, különösen Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, ahol 2022 óta már több mint harminc esetet regisztráltak. Mivel ez a terület közvetlenül határos Ukrajnával és Romániával, a vírus vélhetően a vadállatok mozgásával került be az országba.
A hatóságok ezért dupla sűrűségű vakcinázást végeznek Szabolcs-Szatmár-Beregben, hogy hatékonyabban megakadályozzák a betegség további terjedését. A Nébih hangsúlyozza, hogy a hazai állategészségügyi intézkedések fenntartása kulcsfontosságú a járvány visszaszorítása érdekében.
Mit tehetünk a megelőzés érdekében?
A lakosság szerepe is rendkívül fontos a veszettség elleni küzdelemben. A Nébih felhívja a figyelmet arra, hogy a veszettség gyanújának jelentése jogszabályban előírt kötelezettség, ezért minden gyanús esetet haladéktalanul be kell jelenteni az állategészségügyi hatóságnak - számol be róla a Nébih oldala.
Az alábbi intézkedések segíthetnek a fertőzés megelőzésében:
- Ne érintsünk meg elhullott vagy szokatlanul viselkedő vadállatokat!
- A kutyák védőoltását kötelező beadatni, a macskákét pedig erősen ajánlott!
- Figyeljünk a kijárós háziállatokra, és ne engedjük őket vadállatokkal érintkezni!
- A veszettségre utaló tüneteket (agresszió, habzó száj, bénulás) azonnal jelentsük!
A veszettség egy halálos betegség, de a megfelelő óvintézkedésekkel és a rendszeres vakcinázással megelőzhető. A hatóságok minden évben dolgoznak a járvány visszaszorításán, de a lakosság együttműködése nélkül ez nem lehet teljesen sikeres. A közös felelősségvállalás elengedhetetlen a betegség felszámolásához!