2025.02.14. 11:00
Magyarok értek el áttörést a pajzsmirigyrák kezelésében
Magyarország vezető szerephez juthat a pajzsmirigyrák kezelésében, miután magyar orvoskutatók kidolgoztak egy új kezelési módszert. A műtét nélküli eljárás számos előnnyel jár a pajzsmirigyrák-kezelés során.
Forradalmasíthatja a pajzsmirigyrák-kezelést egy magyar orvosi kutatás Kelet-Közép-Európában, ugyanis az új, vágás nélküli eljárással Magyarország vezető szerepet játszhat az orvosi innovációk területén – derül ki a kutatásban részt vevő Premier Med Egészségügyi, Oktató- és Kutatóintézet és a Semmelweis Egyetem közleményéből.

Fotó: Premier Med
Új módszer a pajzsmirigyrák-kezelésben
A Semmelweis Egyetem és a Premier Med Egészségügyi, Oktató- és Kutatóintézet munkatársainak sikerült kidolgozniuk egyes pajzsmirigydaganatok új, minimál-invazív kezelési módszerét, így Magyarországon érhető el a régióban elsőként a nyitott műtét nélküli technológia, amely nemcsak a betegek számára biztosít gyorsabb és kevesebb kockázattal járó gyógyulást, hanem a pajzsmirigy működését is megőrzi – írta meg a Világgazdaság (VG). Az alternatív kezelési technológia magánellátásban és állami finanszírozásban, a Semmelweis Egyetemen is elérhető.
Az eljárást elsőként a Premier Med alkalmazta Kelet-Közép-Európában. A hőkezelési technológiát, a rádiófrekvenciás ablációt már sikerrel használják mind a jóindulatú pajzsmirigygöböknél, mind pedig a rosszindulatú pajzsmirigydaganatok kezelésében. A kezelés során ultrahangon nyomon követve egy vékony tűvel megszúrják a pajzsmirigy rákos daganatát, felmelegítik a szövetet, a keletkezett hő pedig elpusztítja a kóros sejteket anélkül, hogy a pajzsmirigy működését károsítaná. A betegeknek a beavatkozás után hormonpótló kezelésre sincs szüksége és a szövődmények is jelentősen csökkennek, így a felépülés is sokkal gyorsabb – részletezi a VG cikke.
Vágás nélküli műtéti eljárás a nőgyógyászatban is
A mióma műtét nélküli kezelését vezette be a régióban elsőként a Premier Med Egészségügyi-, Oktató- és Kutatóintézet. A rádiófrekvenciás ablációval történő kezelés előnye a hagyományos műtéttel szemben, hogy a méhet nem kell eltávolítani, a szervezetet a beavatkozás csak minimálisan terheli, és az esetek egy részében még altatás sem szükséges – írtuk meg korábban. A teljes cikk itt olvasható.
A mióma nyitott műtét nélküli kezeléséről szóló videó alább megtekinthető: