2025.02.15. 20:00
Méltó környezettel egészül ki az Olimpiai Emlékmű
A székesfehérvári Olimpiai Emlékmű felavatása óta eltelt évek során nagyszerű férfiak sora rótta már le kegyeletét a sporthősök aranybetűs névsora előtt. A koronázó várost Horváth Miklós Csaba, Székesfehérvár társadalmi megbízatású alpolgármestere képviselte ezeken az alkalmakon.

Horváth Miklós Csaba alpolgármester és Kű Lajos, az Aranycsapat Alapítvány elnöke az Olimpiai Emlékműnél, Grosics Gyula születésnapján
Fotó: FMH-archív (Fehér Gábor)
– Leköszönt Dél-Öreghegy és Kisfalud képviselői posztjáról, de Székesfehérvár polgármesterének más tervei voltak, azt javasolta, hogy még néhány évig kamatoztassa több évtizedes városatyai tapasztalatát. Mit szólt az ötlethez?
– A jelenlegi ciklusra vonatkozóan a polgármester úr felkért arra, hogy képviseljem a civil szervezeteket, ez a kapcsolat pedig szerteágazó feladatokat jelent – mondta Horváth Miklós Csaba alpolgármester. – Ez azt jelenti, hogy azt a harminc évet, amit önkormányzati képviselőséggel töltöttem, megpróbálhatom hasznosítani. Nagyon megtisztelőnek éreztem a felkérést, és ha már képviselőséget nem is vállaltam, ezt igen, szívesen segítek ebben. Miután képviselőségem nagy részében a sporttal, elsősorban annak utánpótlásnevelő részével is foglalkoztam, hiszen egy ideig a sportbizottság elnöke voltam, jól megismertem az egyesületek gondjait.
– Saját sportmúltja is segítette ebben?
– Köztudott, hogy Vas vármegyéből, Szombathelyről származom, büszke vagyok rá, arra pedig különösen, hogy befogadott ez a város. Több mint ötven éve élek Székesfehérváron, és csak hálás lehetek az öreghegyieknek, mert megtiszteltek a bizalmukkal, és ilyen hosszú ideig lehettem a képviselőjük. Visszatérve a sportra: amióta az eszemet tudom, szerettem mozogni, mint minden eleven gyerek. Nyolcéves lehettem, amikor a Haladás serdülőben futballoztam, tehát én is focival kezdtem, mint általában mindenki. Ez már elég régen történt, hiszen 1945-ös születésű vagyok, és még láttam Puskásékat futballozni, mert apám gyakran elvitt magával a Haladás mérkőzéseire. Elég gyorsan kiderült, hogy szeretem a labdajátékokat, ám kézzel jobban értek a labdához, mint lábbal, de azért a foci szeretete megmaradt. Az általános iskola felső tagozatában a testnevelő tanárunk, Szőke Dezső bácsi kézilabdával foglalkozott, ezért Szombathelyen, a Dózsában először kézilabdáztam, aztán 1960-ben kerültem a gépipari középiskolába: abban az időben alakultak meg a sportiskolák. Kosárlabda sportiskolát hirdetett a Haladás – nekik volt NB I-es csapatuk is –, hozzájuk kerültem, ott kezdtem el kosárlabdázni, és ha van időm, még mindig játszom az öregfiúkkal. Egy év után a kőszegi Fáklyában folytattam, a második évben bejutottunk az NB-II-be és tiszteletbeli polgárrá választottak a kőszegiek, mert az lett az első másodosztályú csapatuk. Két év után kiestünk a második osztályból, és akkor visszahívtak néhányunkat Szombathelyre. Ott ismét felkerültünk az NB-II-be és a csapat ott is ragadt egészen addig, amíg a Falco meg nem kezdte a diadalútját.
– Miként került a koronázó városba?
– A keszthelyi egyetemnek Körmenden volt egy kihelyezett mezőgazdasági gépész kara, ott végeztem. A feleségem elsős gimnazistaként a serdülő csapatban kosárlabdázott, így ismerkedtünk meg. Aztán amikor ő is elvégezte Budapesten az egyetemet, ott szeretett volna maradni, de én nem kedveltem a fővárost, hűséges típusként inkább Szombathelyen maradtam volna. Megegyeztünk, és kinéztük a térképről Székesfehérvárt.
– Miként fogadták itt?
– Egy hete voltam fehérvári lakos, amikor a nejem munkahelyén, a hűtőházban ajánlották, menjek el a vízügyi igazgatósághoz. Akkoriban kezdődött el a Velencei-tó fejlesztése, akadt feladat bőven egy fiatal gépészmérnök számára. Elmentem a műszaki fejlesztési osztályra, a műszaki vezetőt Szabó Szabolcsnak hívták, aki megkérdezte, milyen típusú szivattyúkat ismerek. Beszélgetés közben belépett a szobába az öccse, Szabó Mátyás, aki az Építőkben kosarazott, sokat játszottunk egymás ellen. Meglátott, és kérdezte: Te mit keresel itt? Mondtam, hogy jöttem állás után. Ránézett a Szabolcsra: hogy álltok? Úgy néz ki, megegyezünk, válaszolt ő. Vedd fel, mert szüksége van kosarasra a vízügyes csapatnak, szólt Mátyás. A következő héten sétáltunk a főutcán, ahol találkoztam Hegedüs Gyurival. Kirándultok?, kérdezte. Nem, már itt lakunk, válaszoltam. Jó, akkor kedden gyere le az Építőkhöz! Később már nem tudtam minden nap edzeni, de utána, egészen 1995-ig játszottam még a GEO-ban. A sportmúlt még mindig sok ismerőssel köt össze, de sajnos nagyon fogyatkozunk.
– Ezért foglalkozott képviselőként a sporttal?
– Amikor önkormányzati képviselő lettem 1994-ben, felmerült, hogy mivel a többiek között nekem volt közöm az élsporthoz, foglalkozzam sportos ügyekkel is. Így kezdődött. A kilencvenes évek elején, közepén jártunk, jött a privatizáció, megszűntek azok a nagyvállalatok, amelyek eltartották az egyesületeket, és akkor el kellett dönteni, mi legyen. A város rengeteget segített abban, hogy megmaradjanak a nagymúltú egyesületek. Kidolgoztunk egy sportkoncepciót, amely alapján, a város támogatásával a klubok túlélték azt a pár évet, amíg megerősödtek és megjelentek olyan újabb cégek, szponzorok, amelyek biztosítani tudták a fennmaradást. Székesfehérvár a mai napig a vármegyei jogú városok közül az első helyen van, de legalábbis dobogós a sportcélú támogatások területén. És az akkor, a kilencvenes évek elejével kezdődött el.

Fotó: FMH-archív (Fehér Gábor)
– Miként élnek emlékeiben a nagyok, azok, akik ott szerepelnek az Olimpiai Emlékművön? Papp Laci, Puskásék, az 1952-es ötkarikás játékok nemzedéke?
– Nálunk Szombathelyen az ötvenes évek elején mindenki elsősorban focilázban égett. Minden, mintha tegnap történt volna. Az ablakokba kitették a rádiókat, az állami áruház kirakatában volt egy televíziós készülék, nagy látványosságnak számított, mindenki azt nézte. Én 8-9 évesen annyit tudtam, hogy nem élünk valami fényesen, de mi gyerekek másként láttuk a világot, mint a felnőttek. Mindenki lelkesedett, futball- és sportőrület volt, nem is nagyon akadt más. Szerencsére többször láthattam a legnagyobb csapatokat játszani a zsúfolt lelátó előtt. És sajnos a gyászra is jól emlékszem, amikor nem sikerült megnyerni a világbajnokságot.
– Miként került kapcsolatba a fehérvári Aranycsapat Alapítvánnyal?
– Kű Lajossal a kilencvenes években ismertük meg egymást, amikor a kelet-szlavóniai magyarok lakta falvakba, Kórógyra, Szentlászlóra utaztunk egy öregfiúk csapattal és vittünk segítséget is. Aztán szervezni kezdte a Kárpát-medencei Összmagyar Diákbajnokságot. Nem kell őt bemutatni, aki ismeri, tudja, hogy amibe ő egyszer beleveti magát, azt biztosan megvalósítja. Azt is biztosan mindenki tudja róla, hogy Európa-hírű futballista volt. Jött az újabb ötlet, neki köszönhető, hogy Melocco Miklós elkészítette az Olimpiai Emlékművet. Biztosan sokan halottak róla, milyen kálváriák után került Fehérvárra a mű, de a lényeg az, hogy ma már itt csodálhatjuk meg. Méltó módon összegyűlhetünk mellette minden alkalommal, amikor valamelyik sporthősre, vagy jelentős eseményre emlékezhetünk: ilyen volt legutóbb például az alkalom Keleti Ágnes elhunyta után, vagy Grosics Gyula, a Fekete Párduc születésének napján. Az Olimpiai Emlékmű is jelképezi a város sportszeretetét, azt, hogy az egyesületek megmentése óta eljutottunk pár évtized alatt addig, hogy elnyertük a legsportosabb város címet. Mindenki büszke arra, milyen sikereket érnek el jégkorongozóink, futballistáink, öttusázóink, hogy van olimpiai bajnokunk.
– Kű Lajos célja, hogy idővel az emlékmű igazi zarándokhellyé váljék. A város mit tud tenni azért, hogy a környezete méltó legyen azokhoz, akiknek a neve aranyozott betűkkel a kövön olvasható? Olyan, ahová a családok is eljárhatnak, és ne csupán a koszorúzók töltsék ott az időt?
– Jelenleg az emlékmű bár szép környezetben, de mégiscsak egy rét közepén áll, nincs sem parkoló, sem pad, pihenőhely, sem más, csak egy koszorút tudunk ott elhelyezni. Közel a sportközpont, a tó, minden adottság megvan ahhoz, hogy szép és méltó emlékparkot tudjunk kialakítani, olyat, amely méltó az olimpiai bajnokokhoz és az Aranycsapathoz. A terület a Városgondnoksághoz tartozik, felkértük a tervezőket, hogy készítsenek egy látványtervet, de a munkába be kell vonni az emlékművet alkotó Melocco Miklós Kossuth-díjas szobrászművészt is. Az elképzeléseket egyeztetni kell a művész úrral, az áment neki kell kimondania a tervekre. Reméljük, egy-két héten belül ez megtörténhet. A város annyit tud segíteni, hogy biztosítja a területet, a többit majd még meglátjuk, de Kű Lajost ismerve bizonyosan méltó lesz a környezet az 1952-es Helsinki Olimpia immár Magyar Örökség-díjas dicsőségéhez. Azok, akiknek a neve ott szerepel az emlékművön, megérdemlik ezt.

Fotó: feol archív