Csűrök és pajták

2025.02.25. 12:00

Újragondolt vidéki örökség – sikerrel zárult a projekt Kápolnásnyéken (videóval)

Két év közös munka után lezárult a BarnCulture projekt, amely innovatív megoldásokat keresett a vidéki épített örökség megőrzésére. A kápolnásnyéki Liszt Művészház adott otthont a zárókonferenciának, ahol bemutatták az elkészült terveket és kiadványokat.

Február 24-én a kápolnásnyéki Liszt Művészház adott otthont annak a zárókonferenciának, amely a Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola és két nemzetközi partnerszervezet közös Kreatív Európa pályázatának lezárását ünnepelte. A projekt célja az volt, hogy innovatív, fenntartható és megfizethető megoldásokat kínáljon a vidéki térségek épített örökségének megőrzésére és új funkciókkal való megtöltésére.

A kápolnásnyéki Liszt Művészházban tartott zárókonferencián építészek és művészek ismertették a BarnCulture projekt innovatív terveit, amelyek a csűrök és pajták újragondolt hasznosítását segítik. Rodics Eszter köszöntötte az egybegyűlteket
A kápolnásnyéki konferencián mutatták be a BarnCulture projekt eredményeit és az új kiadványokat.
Fotó:  Fehér Gábor

Rodics Eszter, a Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola elnöke a feol.hu-nak elmondta:

- A mai nap zárjuk azt a Kreatív Európa pályázatot, amelyet két évvel ezelőtt kezdtünk el, és amelyben három ország – Magyarország, Németország és Románia, azon belül Erdély – egy-egy egyesülete dolgozott együtt azon, hogy csűrök és régi gazdasági épületek átalakítási tervei megvalósuljanak. A cél az volt, hogy ezek az épületek megőrizhetők legyenek a pusztulástól, és új funkcióval ellátva szolgálhassák a közösséget vagy magántulajdonosaikat. Hiszem, hogy a legfontosabb eredmény most az, hogy minden megvalósult, amit elterveztünk.”

A projekt során hat építész és tizenkét képzőművész közösen dolgozott olyan terveken, amelyek nemcsak építészeti megoldásokat kínálnak, hanem művészeti alkotásokkal is gazdagítják a vidéki táj képét. A rendezvény résztvevői megismerkedhettek a pályázat eredményeként létrejött kiadványokkal is, amelyek részletesen bemutatják a csűrök és pajták korszerűsítésének lehetőségeit.

Fotó: Fehér Gábor

Rodics Eszter hozzátette: - A művészek és építészek együttműködése révén olyan tervek születtek, amelyek ötvözik a hagyományos építészeti technikákat és a kortárs megoldásokat. Ezek nem csupán inspirációt adnak, hanem gyakorlati útmutatóként is szolgálhatnak azok számára, akik saját gazdasági épületeiket szeretnék megújítani. Külön öröm számunkra, hogy a projekt során létrejött tudásanyag és tapasztalat széles körben elérhetővé vált.

A BarnCulture  projekt zárórendezvényét követően könyvbemutató és kerekasztal-beszélgetés keretében mutatták be Rodics Gergely és Radev Gergő „Újratervezés – Kortárs építészeti és művészeti reflexiók a csűrök és pajták 21. századi szerepére” című kötetét. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában