Koszorúzással és emlékmenettel tisztelegtek

2025.01.10. 17:30

Nem feledjük a doni katasztrófa hőseit (galériával és videóval)

Január 10-én, pénteken hagyományőrző díszelgéssel, koszorúzással emlékeztek. A Don menti harcok hősei előtt tisztelegtek!

Koszorúzással emlékeztek a hősökre!

Fotó: NAGY NORBERT

1943. január 12-én megindult a szovjet Vörös Hadsereg támadása a Don-kanyarban, a magyar honvédeknek nem csak velük, de az orosz tél kegyetlenségével, a csontig hatoló hideggel, a jeges széllel is harcolniuk kellett, és ennek eredményeként sajnos napok alatt szinte teljesen megsemmisült a 200 ezer fős 2. magyar hadsereg. Hősök voltak, egytől egyig! 

Hősökre emlékeztek
Lévai Miklós nyugállományú alezredes köszöntötte a hősökre emlékező érdeklődőket. Fotó: NAGY NORBERT

A doni katasztrófa a magyar hadtörténet legnagyobb veresége, idegen földön, idegen érdekekért négyszer annyi ember veszett el, mint a mohácsi csatában.

A Don menti harcok hősei és áldozatai tiszteletére idén is emlékmenettel illetve koszorúzással emlékeztek és emlékeznek a hagyományőrző szervezetek. A Honvéd Hagyományőrző Egyesület Fejér Megyei Területi Szervezete és a Doni Bajtársi és Kegyeleti Szövetség közösen, pénteken 9 órakor a Budai úton, az egykori Magyar Királyi „Szent István” 3. Honvéd Gyalogezred katonáira emlékezett a Lánczos Kornél Gimnázium falán található emléktáblánál. Lévai Miklós nyugállományú alezredes, a Honvéd Hagyományőrző Egyesület elnöke köszöntötte a jelenlévőket és méltatta a hősöket. Elmondta: – Az újabb kutatások bebizonyították, hogy a Magyar Királyi Honvédség technikájának és felszerelésének 50 százalékát vitte magával a Magyar 2. Honvéd Hadsereg, tehát nem igaz az az állítás, hogy felkészületlenül küldték volna a frontra a katonákat. Az viszont tény, hogy a hadsereget nem az orosz front körülményeire készítették fel, hanem a környező országok hadseregével szembeni harcra, hogy a Trianon előtti Magyarország területeit visszafoglalhassák. – Majd hozzátette: – Áldozatok voltak ők, de hősök is, akik kitartottak mindaddig, amíg lehetőség volt állásaik védésére. Az épület, amely előtt most állunk, a Magyar Királyi „Szent István” 3. Honvéd Gyalogezred laktanyája volt, a közel háromezer főt számláló ezred katonáinak 80 százaléka veszett oda a Don-kanyarban, az eltűntek, fogságba kerültek száma is jelentős 

Koszorúzás a hősökre emlékezve! 

A beszédet követően a Doni Bajtársi és Kegyeleti Szövetség nevében Berdó Gábor Károly elnök, a Honvéd Hagyományőrző Egyesület Fejér Megyei Területi Szervezete képviseletében pedig Lévai Miklós helyezte el az emlékezés koszorúit a gimnázium épületének falán lévő táblánál. Ugyancsak lerótták tiszteletüket a Történelmi Vitézi Rend, valamint a Lánczos Kornél Gimnázium képviselői is. Az eseményt követően, 9.30 órakor a vasútállomásnál lévő emléktáblánál koszorúztak, és a tervek szerint az esemény 18 órakor Székesfehérváron, a Fekvő katona emlékműnél zárul majd. 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában