Keresik a lehetőségeket

2024.12.05. 16:30

Temető: Még mindig nem született megoldás a problémára

Kincsesbányán nincs temető. Vagyis van, de már nem temető, csak egy sírkert, ahová nem temetnek, ezért a környező településeken nyugszanak az eltávozott kincsesiek. Az önkormányzat minden szálat megmozgat, eleget téve a helyiek kérésének, de a megoldás még csak körvonalazódik.

Már korábban is írtunk róla, hogy a kincsesbányai temető, a Rákhegyi sírkert nem Kincsesbánya tulajdona, hanem a Fehérvárcsurgói Plébániáé, de ettől függetlenül kincses közigazgatási területéhez tartozik. 

2018-ban közösen mondtak köszönetet a temető rendbetételéért 
Fotó: FMH archív

Van is temető, meg nincs is

Már kevesen emlékeznek rá, hogy mikor is, de a kincsesi önkormányzat markából kicsúszott a temetőt. Az új tulajdonos felparcellázta az egészet, több telket alakítva így ki, hogy aztán azokat értékesíteni tudja. Az ígéret szerint a valaha temetőként működő, lezárt sírkert felett nem épül ház, de talán a többi telkes sem, ugyanis nem engedélyezett ezen a területen a lakó- vagy hétvégi házak építése, legfeljebb ravatalozóké.

– Volt egy találkozónk Mórocz Tamás bodajki plébánossal, és akkor szóba került a Rákhegyi temető ügye is. Kiderült, hogy a temetőterületnek azon részét, mely a mostani lezárt sírkert, azt odaajándékoznák, ingyen átadnák Kincsesnek, ám az nekünk temetőnek kevés, még akkor is, ha kapnánk engedélyt az újranyitásra. Szóba került az is, hogy a tulajdonos, a Fehérvárcsurgói Plébánia is működtethetné, de ők jelezték, hogy nem kívánják üzemeltetni. Így aztán az lehetne a legjobb és leggyorsabb megoldás Kincsesbánya számára ha összekötnénk a kettőt. Fehérvárcsurgónak van két temetője is, ezért esetleg működhetne úgy a dolog, hogy a Rákhegyi temető, az egyik csurgói temető 8-as számú parcellája lenne. Ha ez így megvalósulhatna, az nagyon jó lenne, de még akkor is kellene egy urnafal, parkoló és minden ami ezzel kapcsolatos, ám akkor már tudnánk pályázni, hiszen működő temetőkre írnak ki fejlesztéseket támogató pályázatokat, de új temetők létesítésre nem. – mondta el kérdésünkre Murányi Marianna, Kincsesbánya polgármestere, akitől azt is megtudtuk, hogy ez is csak félmegoldás lenne, mert megmérték, és a fehérvárcsurgói ravatalozótól a Rákhegyi temető autóval 2-3 perc, gyalog 15-20 perc.

Hogy ezt a távot hogyan lehetne megtenni a temetések alkalmával, azt nem tudni pontosan, ugyanis a polgármester szerint nem csak a távolság miatt nehéz eljutni az egyik temetőből a másikba, hanem a terepviszonyok sem kedvezőek egy ilyen hosszú sétához, ugyanis nagy a szintkülönbség a kerékpárúton.

A nagy távolság miatt kell a B terv

Ha ezt a megoldást minden fél elfogadja, akkor már nincs más teendő, mint bekeríteni a sírkertet, ki kell alakítani egy mozgássérült parkolót és a sírhelymegváltást pedig a Fehérvárcsurgói Önkormányzatnál lehetne bonyolítani. De mindezt úgy, hogy óriási a távolság a ravatal és a sír között.

Mivel ez a megoldás csak elviekben működik, a gyakorlatban sok kérdést vet fel, ezért megkérdeztük Kincsesbánya vezetőjét, van-e B terv?

– A másik variáció a település belterületén a Tölgyesközi temetőnyitás. Van ott az önkormányzatnak egy nagy területe, ami tökéletesen alkalmas lenne temetőnek, és már meg is terveztettük a szennyvízbekötést, így nem csak a temetőben lenne szennyvíz, hanem az odavezető utcában is, ahol korábban nem volt. Ezen a területen egy nagy T betű van a Helyi Építési Szabályzat térképén, vagyis temető területnek van kijelölve. De itt meg kell lenniük a víz, a szennyvíz bekötéseknek, tehát közműveknek kell lenni, ravatalozónak kell lenni, parkolóhelyek kellenek, kerítésre van szükség, bár azt talán saját erőből is meg tudnánk építeni, de a lényeg, hogy a korábban felsoroltak megépítésére, kialakítására nincs pénze az önkormányzatnak. Mi mindig akartunk pályázni, de mindig csak működő temetőre írtak ki pályázatot, létesítésre nem. Ha lesz majd ilyen pályázat, akkor mindenképpen belevágunk, mert a település lakosai nagyon szeretnék ha ez megvalósulna. Ugyanakkor a Rákhegyi temető is nagyon fontos számunkra, ugyanis sokan szeretnének abban a sírkertben nyugodni, különösen azok, akik a Rákhegyen vagy annak közelében élték le az egész életüket – mondta Murányi Mariann, aki szerint egy pár szó megoldaná az egész problémát, ugyanis ha lenne egy olyan pályázati kiírás, mely szerint nem csak meglévő temetők fejlesztése lenne támogatott, hanem új temetők létesítése is, akkor lenne forrás arra, hogy a kincsesbányai emberek haláluk után Kincsesbányán nyugodjanak.

Bárhova is temetkeznek a kincsesiek, és bármilyen változók a tulajdonviszonyok, a most éppen lezárt sírkertben mindig rendet tartanak, mert kötelességüknek érzik és mert úgy talán egy kicsit közelebb kerülnek azokhoz, akik azóta oly mesze vannak már.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában