2024.12.23. 15:30
Tippek és tanácsok az ünnepi készülődéshez!
Az ünnepi készülődés sokak arcára csal keserédes mosolyt. Egyfelől örülünk, hogy jön a karácsony, vége az évnek, másfelől rezignáltan gondolunk arra a temérdek teendőre, ami ránk vár. Ajándékvásárlás, sütés-főzés, takarítás, vendégvárás...A sor hosszasan folytatható. Vannak azonban trükkök és tanácsok az ünnepi készülődéshez, melyeket ha megfogadunk, nem kimerülten rongyunk majd le az ünnepi asztalhoz.
Az év végi készülődés az egyik legnagyobb stresszfaktor az életünkben, s bár kivételek mindig akadnak, a többségnek nem csak a pénztárcáját terheli meg ez az időszak. A nagy hajtásban hajlamosak vagyunk önmagunk háttérbe szorítására, mert sokkal fontosabbak tartjuk, hogy a teendők hosszas listáján minden pont ki legyen pipálva legkésőbb december 24-ére. Így sokaknak jól jönnek tanácsok az ünnepi készülődéshez.

Fotó: Illusztráció: Pexels
Tanácsok az ünnepi készülődéshez
Jóllehet, a szenteste és karácsony az öröm ünnepe (kellene, hogy legyen), sokan, s gondolunk itt főleg a háziasszonyokra, teljesen kimerülve rogynak le a díszesen megterített ünnepi asztalhoz. De nem kell ennek így lennie! Lássuk, mi mindent tehetünk annak érdekében, hogy az ünnepi készülődést ne egy futóversenyként éljük meg.
Tervezz előre!
Biztosan akad olyan is, aki sikerrel vette a karácsonyt úgy, hogy az utolsó pillanatra hagyott mindent, ez azonban csak keveseknek szokott sikerülni s ritkán komfortos. Jobb, ha időben, akár novemberben elkezdünk gondolkodni a karácsonyi menetrenden, értve ez alatt az ünnepnapok beosztását: melyik nap megyünk nagyszülőkhöz, rokonokhoz, melyik nap mozdulunk ki valahová, s melyik nap henyélünk otthon, kipihenve az év fáradalmait. Mert abban talán mindenki egyetért: ilyen is kell. Csendben teázgatva a karácsonyfa fényeinél, a finom fenyőillatban, esetleg egy jó filmben elmerülve, bekuckózva a meleg takaróba.
Ami az ajándékok beszerzését illeti, jó magam évek óta egy nagyon jól bevált módszert követek, amelyet jó szívvel ajánlok kedves olvasóinknak. Egész évben nyitott szemmel járok, s ha olyasmibe botlom, amelyről tudom, hogy édesanyám, testvérem vagy párom örülne neki, azt megveszem. Ott és akkor, nem pedig december végén, amikor mindenhol hosszas sorok kígyóznak a pénztáraknál. Így nemcsak az időt spórolom meg, hanem a pénztárcámnak sem jelent kiheverhetetlen sokkot a december. Az az összeg, amelyet a többség decemberben ad ki ajándékokra, nálam eloszlik egész évre.
Jóllehet, az ünnepekhez közeledvén a teendők így is, úgy is feltorlódnak, még ekkor is érdemes napra lebontani a teendők sorát. Egyik nap főzés, másik nap takarítás, és a többi. Így kisebb eséllyel fordul elő, hogy a karácsonyi készülődésből egy, még a munkahelyinél is kellemetlenebb, 0-24 órás robotolás válik.
Hangolódj!
Nemcsak a lazulós napról, esetleg napokról van szó, a stresszcsökkentés egy-egy módszerét érdemes beiktatni a mindennapokba is. Takarítás közben is lehet zenét hallgatni, vagy akár főzés közben elindítani a háttérben egy filmet, hogy kicsit kellemesebbé varázsoljuk a körülményeket. Sokan téli bakancslistát készítenek, mindazokról az élményekről, amelyeket szeretnének kipróbálni, átélni. S itt nem feltétlen pingvinsimogatásra és síelésre kell gondolni. A téli bakancslisták legnépszerűbb pontjai a forraltborozás, sétálás a karácsonyi vásárban, filmnézős délután teázással egybekötve vagy éppen hógolyózás. habár ez utóbbi lassan nehezebben abszolválható, mint a meglehetően drága sízés. Nem kell tehát nagy tételekben gondolkodni, egyszerű, hétköznapi dolgokból is állhat a saját listánk, a lényeg, hogy feltöltődjünk általuk.
Együtt könnyebb!
Rendszerint a hölgyek azok, akik sütnek, főznek, takarítanak, míg a férfiak a karácsonyfa felállításával bajlódnak. Természetesen fontos, hogy hangulatos legyen a karácsony, segítséget kérni viszont nem ciki! Sőt, bátran fogjuk be a gyerekeket is (ha vannak) a házimunkába, ez az időszak remek lehetőség a legkisebbeknek is arra, hogy belekóstoljanak a konyha világába: a kicsik például már ki tudják szaggatni a mézeskalácsfigurákat. Ilyen egyszerűbb feladatokat nyugodtan rájuk bízhatunk. Ha nem vállalunk mindent magunkra, s szétosztjuk egymás közt a feladatokat, akkor mindenki pihentebben és jobb kedvvel állja majd körül a karácsonyfát. Mert a karácsony nem egy megugrandó akadály, amelyet le kell küzdenünk, hanem a szeretet ünnepe.