Így segíthetünk télen

2024.12.14. 10:11

A túlélésük rajtunk is múlik (videóval)

A természet kedvelői már jól tudják, a madáretetés nem csak örömet okoz, de felelősséggel is jár. A madáretetőknél vidám cinkesereg váltja egymást, életre keltve a zord téli tájat.

A téli hónapok különösen megterhelők a madarak számára, hiszen a természetes táplálékforrások szinte teljesen eltűnnek. A rovarok elbújnak, a fák bogyói elfogynak, így a madáretetők életmentő szerepet tölthetnek be, különösen a cinke számára, akik ilyenkor nehezen találnak táplálékot.

cinke
A téli madárvendégek kedvence a cinke
Fotó: PMA (MI-illusztráció)

Fontos szabályok az madáretetésnél

Sokan nem is gondolnák, de ha egyszer elkezdtük etetni a madarakat, azt egészen tavaszig folytatnunk kell. Télen ugyanis a rendszeres táplálékforrásra számító madarak visszatérnek az etetőkhöz, és ha nem találnak eleséget, akár el is pusztulhatnak. A legcélszerűbb naponta, kora reggel friss eleséget kihelyezni számukra, hiszen a hajnali órák különösen megterhelőek a kis éhes vendégeknek.

Az etető helyének kiválasztása is kulcsfontosságú. Olyan védett helyet érdemes keresni, ami a macskák számára nehezen elérhető, ugyanakkor mi magunk könnyen meg tudjuk közelíteni az utántöltés céljából. A dunaújvárosi Duna-parton készült felvételeken is látható, hogy a madarak kifejezetten kedvelik a biztonságos, nyugodt helyeket.

Kis cinke vendégek nagy étvággyal

A cinkeféléket  különösen vonzza a napraforgómag, ami ideális téli táplálék számukra. A természetes csemegék közül az alma, dió és mogyoró is kedvelt finomság, de a boltokban kapható cinkegolyó is tökéletes választás. Érdekesség, hogy egy cinke naponta akár testsúlya 30 százalékának megfelelő táplálékot is elfogyaszthat, különösen a hideg téli napokon.

Ugyanakkor van, amit semmiképp ne adjunk tollas barátainknak. A kenyér és péksütemény például kifejezetten ártalmas lehet számukra, mert nehezen emészthetők, nem tartalmazzák a túléléshez szükséges tápanyagokat, és nedvességtartalmuk miatt könnyen penészesednek, ami mérgező lehet. Bár rövid távon elfogyasztják, ezek az ételek hosszú távon legyengíthetik őket, ezért érdemes természetes, táplálóbb eleséget biztosítani számukra.

A cinke, mint természetes rovarirtó

Magyarországon leggyakrabban szén- és kékcinegével találkozhatunk. Ezek a bájos kis madarak nem csak télen nyújtanak szemet gyönyörködtető látványt, de tavasszal és nyáron igazi természetes rovarirtóként működnek. Egyetlen cinke pár akár napi 1000 hernyót is összeszedhet a költési időszakban, ezzel segítve a kertek és parkok egészséges működését.

A dunaújvárosi Duna-parton készült felvételek is bizonyítják, hogy a rendszeres és szakszerű madáretetés igazi természeti látványossággá válhat. Nem csak a madaraknak segítünk vele, de mi magunk is rengeteg örömet lelhetünk a téli madárvendégek megfigyelésében. Ha pedig követjük az alapvető szabályokat, biztos, hogy visszatérő vendégekkel gazdagodik kertünk vagy erkélyünk a hideg hónapokban.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában