Feol podcast

2024.11.23. 11:30

Fiatalkori öngyilkosság: van segítség

Nemcsak felnőttek, fiatalok, gyerekek is segítséget kaphatnak a székesfehérvári Alba Bástya Család- és Gyermekjóléti Központban, legyen szó családi problémákról vagy akár iskolai problémákról. A központ feladata, a már bajban lévők segítsége mellett, a prevenció, azaz a megelőzés. Fontos, hogy sok tragédiának, így a fiatalkori öngyilkosságnak is vannak figyelmeztető jelei, melyeket a környezetnek meg kell tanulnia meglátni és értelmezni. Podcast-sorozatunk soron következő adásában Tisztl Henrikkel, az Alba Bástya Család- és Gyermekjóléti Központ vezetőjével beszélgettünk.

Nehéz észrevenni a gyermek viselkedésében bekövetkező változásokat, ha kevés személyes interakciója van a szülőkkel, a környezettel. Manapság pedig ez különösen nehéz, hiszen rengeteg inger éri az embert, a digitális eszközök használata pedig még tovább növelheti a távolságot a felhasználó és környezete között – mondja Tisztl Henrik, az Alba Bástya Család- és Gyermekjóléti Központ vezetője a fiatalkori öngyilkosság megelőzéséről. A jelek, hogy egy fiatal bajban van, nem mindig egyértelműek, nem feltétlen feltűnőek, sokan alapvetően visszahúzódóak, így az ő viselkedésükben történő negatív változásokat, például bezárkózás, csökkent kommunikáció, még nehezebb felismerni. Az Alba Bástya Központ viszont azért is dolgozik, hogy ezeket a figyelmeztető jeleket a környezet minél hamarabb felismerje, s hogy a fiatalok is merjenek segítséget kérni, ha szükségük van rá. 

Fiatalkori öngyilkosság: van segítség
A fiatalkori öngyilkosság veszélye csökkenthető a hatékony szülő-gyermek kommunikációval – mondja Tisztl Henrik, az Alba Bástya Család- és Gyermekjóléti Központ vezetője
Fotó:  Nagy Norbert / Fejér Megyei Hírlap

 

Fiatalkori öngyilkosság: fontos a prevenció

Az Alba Bástya Család- és Gyermekjóléti Központhoz bátran fordulhat mindenki, akinek segítségre van szüksége, így gyermekek is. Válás, változások a baráti kapcsolatokban, tanulási problémák vagy iskolai bántalmazás – számtalan veszélyforrás van, amelyben sérülhet a gyermek. Ha azt vesszük észre gyermekünkön, hogy viselkedése megváltozott, merjünk leülni vele beszélgetni, mert a kommunikáció kulcsfontosságú tényező a nagyobb baj elkerülése érdekében. Ha a szülő úgy érzi, egyedül nem tudja megoldani a problémát, kérhet segítséget a központtól is, ahol képzet szakemberek, pszichológusok foglalkoznak a gyermekkel, ha erre van szükség.

 

Van segítség

– Van, hogy a szülők érkeznek hozzánk gyermekeikkel, de van, hogy a pedagógus értesíti az iskolát, ha úgy látja, hogy egy diáknak segítségre van szüksége, s így jut el a gyermek hozzánk. Bekerülni könnyű, hiszen egy rövid adminisztráció után egyből elkezdjük a munkát, pszichológus beszél a gyermekkel – mondja Tisztl Henrik, hozzáfűzve, hogy nem kell magas számláktól tartani, hiszen ez a segítség mint szolgáltatás, ingyenes. A legfontosabb, hogy a segítség időben érkezzen.

A teljes beszélgetést meghallgathatják az alábbi podcast-adásban. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában