2024.09.10. 17:30
Kislók mellől engedték fel, a Balatonban landolt
Bakos András és fia, Bakos Sámson egy különleges meteorológiai kísérletbe fogtak, tudtuk meg az időkép információi alapján.
Meteorológiai ballon a felhők felett. Illusztráció!
Fotó: Facebook
Egy meteorológiai ballon megépítése és feleresztése a sztratoszférába, ez volt a célja az apa és fia különleges kísérletének, amihez minden szükséges elemet maguk szereztek be és építettek egybe.
A meteorológiai léggömb meteorológiai mérőeszközök, rádiószondák szállítására alkalmazott eszköz. Mintegy 30 km magasságig képes emelkedni és a kezdetben, a talajon csaknem üresnek ható, héliummal vagy hidrogénnel töltött léggömb ebben a magasságban kb. 12 m átmérőre duzzad. Maga a léggömb az esetek többségében latex-anyagból készül, saját tömege csupán 200 g. Az időjárási szondák a léggömbre kerülnek felfüggesztésre, ügyelve arra, hogy az eszközök és a léggömb között elegendő távolság legyen, az árnyékoló hatást elkerülendő. A 30 km magasságig történő felemelkedés kb. 75-80 percig tart, ezen idő alatt a rádiószondák a mért adatokat a fogadó meteorológiai állomásra sugározzák. A célmagasság elérése után a léggömb csaknem szabadesésben, illetve egy kis ejtőernyővel fékezve, kb. 20 perc alatt száll vissza a földfelszínre.
Több hónapon át tartottak az előkészületek, de a precíz előkészületek mellett a megfelelő indítási helyszín kiválasztása sem volt igazán egyszerű feladat. – A ballonra szerelt kamerák ugyanis felhőtlen, kevésbé párás időben nyújtják a legszebb képeket, a "rakomány" visszaszerzésének feltétele ugyanakkor az is, hogy ne legyen nagy szél a magasban, ami messzire fújná a léggömböt. – írta az időkép munkatársa, akik egyébként nagyban segítették a terv megvalósulását. Végül, a szükséges indítási engedélyek beszerzése után Kislók mellől történt meg a ballon feleresztése. A ballon végül több mint 35 kilométeres magasságot ért el, majd a lufi kidurrant és zuhanni kezdett. Ekkor érkezett a nem várt meglepetés: az előzetes modellszámításoktól nyugatra, a szántóföld helyett a Balaton víztükre fölül érkezett az utolsó adás a nyomkövetőről. Végül egy a balatonkenesei vitorlásklub közbenjárásával sikerült visszaszerezni a szondát, rajta a sok értékes felvétellel.