Visszatekintő az évre, amit nem akarnánk már látni, de jókat is hozott

2020.12.23. 11:30

Munkája is Székesfehérvárhoz köti Vargha Tamást

Kevésbé vállalkozik a megye lapja idén arra, hogy év végi összefoglalókat készítsen, mert azokat úgyis elvinné a Covid–19. Azt, hogy mégis előfordulhat ilyen, annak köszönhetjük elsősorban, hogy Fejér megyében nagyon komoly fejlesztések történtek, és a gazdaság egyes területei nemhogy megtorpantak, leépültek volna, de erőteljes fejlődésnek indultak. A megyeszékhelyen pedig új iparágak vetették meg lábukat, csarnokokat alapoztak meg, munkahelyeket hoztak létre. Székesfehérvár is elszenvedte a világjárványt, mégis mérhető a különbség a világ más tájaival. Ez adja meg az alapját annak, hogy a terület országgyűlési képviselőjét, Vargha Tamást kérdezzük 2020-ról.

Nagy Zoltán Péter

Korábban tanárként dolgozott, 2010 májusától Fehérvár országgyűlési képviselője Vargha Tamás

Fotó: Burger Zsolt

Nem lehet, és nem is akarom kikerülni a kérdést, mert tudnunk kell, hogy mennyire sínylette meg a világjárványt Fehérvár? Hogyan kezelték az itt élők a kialakult helyzetet?

– Mielőtt bármiről beszélnénk, szeretném megköszönni a fehérváriaknak a türelmet, és azt, hogy fegyelmezetten betartották a járványügyi előírásokat a mögöttünk hagyott esztendőben! A kormány nevében is köszönöm a kórház munkatársainak, ápolóknak, orvosoknak, alkalmazottaknak és a mentőknek azt a gigászi, emberfeletti munkát, amit ebben a pillanatban is végeznek! Aki abban a szerencsés helyzetben van, hogy nem láthatja, mi történik a kórházi osztályokon, a mentőautókban, az nem tudhatja micsoda heroikus küzdelmet folytatnak értünk, hétköznapi emberekért. Csak hálával tudunk gondolni az egészségügy dolgozóira, és nagyon sok erőt kívánok még nekik! És akkor nem hagyhatjuk ki a szociális területen és a gyermekintézményekben dolgozókat; bátran mondhatom, Székesfehérvár emberségből jelesre vizsgázott a vírus elleni harcban.

Köszönhetően a fehérvári vállalkozásoknak, az ide települt cégeknek, nagyon erős gazdasági alapokkal sodródott bele a város a pandémiába. Több milliárd forint lesz az iparűzési adó csökkenése – a pontos számokat csak jövőre láthatjuk tisztán.

Ön a kormány tagja. Tudott-e segítő kezet nyújtani a magyar kormány a több milliárdos veszteség enyhítésére?

– Világos és egyértelmű utat jelölt ki Magyarország kormánya: nem a munkanélküliségben nyújtunk segítséget, hanem a munkához jutásban, nem segélyt adunk, hanem befektetési támogatásokat. Ahogy miniszterelnök úr is mondta: „Ha munka van, akkor minden van!” Elmondhatjuk, hogy a járvány első hullámát követő időszakban a foglalkoztatottság magasabb lett, mint januárban volt. A város kicsi, közepes és nagy vállalatai partnerek voltak, és nem a panaszkodást választották, hanem előre tekintettek. Fantáziát láttak az általam is képviselt Külügyminisztérium exportot segítő vagy a versenyképességet növelő támogatásaiban, és megpályázták azokat. Mi sokat küzdöttünk azért, hogy az Európai Unió által meghatározott 800 ezer eurós támogatási korlátot meghaladhassuk, és sikerrel jártunk. Így vált lehetővé, hogy számos fehérvári vállalkozás olyan beruházást valósítson meg, amit normál esetben csak évek múlva tett volna meg. Ezeknek a kormányzati támogatásoknak egyetlen feltétele volt és van ma is: a munkahelyek megtartása, és újak teremtése. Ez történt a Densóban, Fevitában, IBM-ben, Köfémben, Arcronicban, de nem folytatom, mert hosszú a sor.

Mennyire lobbi kérdése az, hogy Fehérvárra ilyen mértékű támogatás érkezett, ami, valljuk meg, országosan is kimagasló?

– A fehérvári vállalkozók ügyesek, kreatívak, és egyszerűen jó pályázatokat írnak, olyan beruházások terveit teszik az asztalra, amik érdemesek a támogatásra. Természetesen az nem hátrány, hogy a Külgazdasági és Külügyminisztérium egyik államtitkára éppen fehérvári. Az pedig nem érdem, hogy Fehérvár érdekeit tartom szem előtt, mert egy fehérvári képviselőnek kötelessége a területén élő emberek támogatása, segítése, ha kell, értük való lobbizás.

Korábban tanárként dolgozott, 2010 májusától Fehérvár országgyűlési képviselője Vargha Tamás
Fotó: Burger Zsolt

Ha már lobbizás: ha bő egy évtizeddel ezelőtt tört volna ránk a Covid, akkor bizton állíthatom, hogy a megyei kórház nem lett volna képes megbirkózni a feladattal, mert akkor mostoha gyerek volt.

– Legyünk szerények! A vidéki kórházak közül az egyik legfejlettebb a mienk. Annak idején Bajnai Gordon miniszterelnök személyesen húzta le a fejlesztések listájáról a Szent György Kórházat, de előtte már a póluskórházak listájáról is leszedte a Medgyessy–Gyurcsány-kormányzat. Még a csökkentett fejlesztési terveket sem engedték tovább. 2010 júliusában az egyik első döntése volt az Orbán-kormánynak, hogy a fehérvári kórház fejlesztése beindulhasson. Az induló nyolcmilliárd mellett további fejlesztések kaptak zöld utat, mint a pszichiátria, szülészet, technológiai fejlesztések összesen négymilliárd forint értékben, és ma újabb fejlesztések előtt állunk. A magas szakmai tudással rendelkező ápolók és orvosok egy lényegesen feljavított kórházban „fogadhatták” a Covidot. Jövő év közepéig kicserélik a meglévő új hotel­épület teljes légtechnikáját. Előttünk áll még egy több mint 13 milliárd forintos fejlesztés, egy új gyógyító tömb megépítése, melynek közbeszerzési kiírása januárban megtörténik. A szeptemberi 156 új parkolóhely mellett épp a minap adtunk át 52 parkolót a kórház mellett, ami igen sokat segíthet.

Nyáron eléggé el nem ítélhető módon az egyesülő MÁV és Volán szakemberei drasztikusan lecsökkentették, szinte megszüntették a főváros és Fehérvár közötti buszforgalmat, amiről a Hírlapban többször is írtunk. Ön és a városvezetése nyíltan kiálltak amellett, hogy ne tegyék ezt, legalább addig, amíg nem készül el az intermodális központ a vasút­állomásnál. Történik-e valami ezzel a központtal?

– A fehérvári intermodális központ kialakítása országos szinten az egyik legjobb állapotban lévő projekt, de a fejlesztés első szakasza nem látványos, tervasztalokon, tárgyalásokon, engedélyeztetéseken, közbeszerzéseken zajlik. Az első kapavágástól lesz látható mindenki számára ez a hatalmas beruházás.

Székesfehérvár közlekedése beszorult és telített lett. A „kitörés” pedig csúcsidőben szinte lehetetlen, gondolok itt több egyéb mellett az Auchan-körforgalomra.

– Az igazi megoldás az lesz, ha megépül a negyedik autópálya-lehajtó, de megkezdődtek a Auchan-körforgalom turbósításának előkészületei, az építéshez szükséges forrást sikerült megszereznünk. De itt említem meg az M81-es fejlesztését Komáromtól a 8-as becsatlakozásig, onnan a 8-as autópálya megépítése Kecskemétig a dunaújvárosi hídon át. Az M81-esnek lesz egy alternatív útvonala, Moha, Iszkaszentgyörgy irányában, ami elviszi a forgalom jelentős részét a megyeszékhelytől. Ennek a fejlesztésnek készül a megvalósíthatósági tanulmánya, az útnak végleges nyomvonala még nincs. Ehhez kapcsolódó beruházás a déli elkerülő út – ami a 62-es és 63-as utakat köti össze – elkészítése, amelynek munkálatai már folynak. Ebben az esetben a járvány jót is hozott a városnak, mert a közbeszerzés lebonyolítása közben csökkentek az árak, több mint egymilliárd forintot Fehérváron tarthattunk, ebből újítjuk fel a Móri út első szakaszát.

Úgy látszik, én már nem adom fel a lobbi emlegetését. Covidosan, csendesen átadták a Palotavárosi Szabadidős Központot. Korábban említette, hogy az akkori terv szívügye volt. Megvalósult. Főleg az ellenzék körében emlegetik, hogy Covid alatt szükség volt erre? A fehérváriak is szívükön viselik majd?

– Nézze el nekem, hogy közel áll a szívemhez ez a városrész! A gyermekeimmel ott bringáztunk, játszottunk évekig, egyszerűen szeretem az ottani tavak környékét. Most pedig felépült egy fantasztikus szabadidő- és élménypark.

Ismét egy projekt, ami az ön nevéhez köthető: Árpád-ház-program. Viszont itt olyan csend van, hogy felvetődik az emberben: történik bármi is?

A moziban megvalósuló kőtár munkálatait megelőzte egy későbbre tervezett program. A kormány döntése nyomán a Szent István Király Múzeumban valósul meg a Királyok és Szentek című, az Árpádok műveit bemutató kiállítás. A múzeum felújítására öt és fél milliárd forintot kaptunk a kormánytól, a felújítás zajlik, a kiállítás terveink szerint 2022-ben nyílik meg. A Köztársaság mozi felújítása januárban kezdődik. Ott egy csodálatos kiállítótérben találkozhatnak majd a látogatók a koronázótemplom köveivel, s látható lesz a katedrális egykori grandiózus kapuja is.

Egyet áruljon el! Ön a polgári hírszerzésért felelős államtitkár a Külügyminisztériumban. Ez mit takar? Hírszerzéssel, titkos küldetésekkel foglalkozik?

– Államtitkárként a polgári hírszerzést irányító miniszter munkáját segítem. A mögöttünk hagyott évben itt is jelentős fejlesztéseket tudtunk megvalósítani, úgy mint az Oktatási Központ vagy a Kríziskezelő Központ, ahol 21. századi körülmények között tanulhatnak és dolgozhatnak a hírszerzőink.

Karácsony. Ez az év ezt is elveszi tőlünk?

– A kormány szentestére felfüggesztette a kijárási tilalmat, de a karácsony Coviddal és Covid nélkül is karácsony. Családi ünnep. Idén szűk családi körben ünnepelünk, azzal a reménnyel, hogy karácsony másnapján, hosszú-hosszú várakozás után megérkezik Magyarországra is az oltóanyag. Addig is, vigyázzunk egymásra!

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában