2020.10.04. 11:30
Azért nincs zebra Balatonbozsokon, mert Enyingre fordítják a pénzt?
Balatonbozsokon egyetlenegy gyalogátkelőhely sincs – panaszolta első körben olvasónk. Szerdán megjelent írásunk kapcsán egy másik olvasónk úgy vélte: azért nincs rá pénze az önkormányzatnak, mert Enyingre fordítják.
Enyingen, a református templomnál, a Tinódi iskolánál már van „zebra” Fotó: VV / FMH
A „zebrát” mindkét oldalról zebrafigurák is jelölik a 64-es főúton, Enying átkelési szakaszán, a református templomnál, a Tinódi általános és művészeti iskolánál. Ez üdvözlendő, viszont a település balatonbozsoki városrészében egyetlenegy gyalogátkelő sincs! – protestáltak panaszosaink. A bozsoki gyalogátkelőhelyre azért nincs pénze az önkormányzatnak, mert a forrásokat Enyingre fordítják; a névadó városrész mindig is előnyöket élvezett a társult településrészek rovására – fogalmazta meg véleményét egy másik olvasónk. A példátlan kamionforgalom miatt rendkívül balesetveszélyes az átkelés, főleg gyerekekkel, és az időseknek a boltnál, a temetőnél.
– Önkormányzatunk az elmúlt öt évben sok energiát fektetett a balatonbozsoki településrész fejlesztésébe – mondta el lapunknak Viplak Tibor polgármester. – Felújítottuk az óvodát, a városrészben hoztuk létre a járási szintű család- és gyermekjóléti központot. A bozsoki utcák minősége összességében jobb, mint némely enyingi utcáé. A Véda közúti intelligens kamerahálózat is Bozsokra került, ezzel is a főút azon szakaszán közlekedő gépjárművek sebességének csökkentését próbáljuk elérni.

Fotó: V. Varga József / Fejér Megyei Hírlap
Az önkormányzat mindent elkövet annak érdekében, hogy élhető várost teremtsen mindegyik településrészén – folytatta a polgármester. Természetesen tisztában vannak azzal, hogy mindez egy „feneketlen kút”, és ismerik hiányosságaikat is. A lakosság türelmét és együttműködését kérik.
Viplak Tibor kifejtette: Bozsokra már korábban megterveztették a gyalogátkelőhelyet. A Magyar Közúttal a legújabb enyingi átkelőhely (református iskola) megvalósításában konstruktívan tudtak együttműködni, ezt remélik a jövőben is. Folyamatosan figyelik a pályázati lehetőségeket, hiszen a gyalogátkelőhely kiépítését nem tudják önerőből megoldani. Tudják, hogy a főút bozsoki szakaszán több átkelőhelyre is szükség lenne, a pályázatkiíróknak jelezték: ilyen jellegű pályázatokra is nagy szükség lenne.
– Balatonbozsokon a gyalogos-átkelőhely létesítése az önkormányzat és társaságunk részéről is támogatott elképzelés – emelte ki érdeklődésünkre Pécsi Norbert Sándor, a Magyar Közút Nonprofit Zrt. kommunikációs osztályának vezetője. – Az önkormányzat még 2011-ben egy közlekedésbiztonsági pályázaton indult, mely során a bozsoki Kertalja köznél és az enyingi református iskolánál valósult volna meg gyalogos átkelő. Sajnos ez akkor más, balesetveszélyesebb megyei helyszínek (például Előszállás, Söréd, Daruszentmiklós) mellett nem nyert támogatást.

Fotó: V. Varga József / Fejér Megyei Hírlap
Előzőleg Enying és Balatonbozsok határán buszöblök épültek hasonló nyertes pályázat segítségével. A közút és a város ezután többször is egyeztetett az átkelő bozsoki megvalósításról. Ugyanakkor fontos ezzel kapcsolatban tisztázni – folytatta az osztályvezető –, hogy gyalogos-átkelőhely létesítése bármely településen alapvetően önkormányzati feladat, elsősorban az ahhoz szükséges megfelelő megvilágítás-közvilágítás és a rávezető-levezető járdák megépítése miatt.
– A református iskola előtti átkelőhely ügye végül 2019-ben sikerre vezetett: az érintettek elvégezték az előírt munkákat, az önkormányzat a közvilágítást és a járdákat, míg cégünk a teljes forgalomtechnikai munkarészt kivitelezte. Társaságunk kifejezte már: az átkelő bozsoki megvalósításához ugyanilyen együttműködésben támogatást nyújtunk, de a létesítés folyamatát az önkormányzatnak kell elindítania – tette hozzá Pécsi Norbert Sándor.

Fotó: Nagy Norbert / Fejér Megyei Hírlap
Amint megtudtuk: a gyalogátkelőhelyek megvalósítása a területileg illetékes önkormányzat feladatkörébe tartozik, nekik kell kezdeményezniük a megyei kormányhivatalnál. Az országos közutakon kialakított átkelők megvalósítását követően a közúti jelzések üzemeltetését és fenntartását a garanciális időszak után vállalhatják is. A helyszín kiválasztása során az engedélyezésben részt vevő szervezetekkel (közlekedési hatóság, útkezelő, rendőrség) előzetes egyeztetés szükséges. A tervezés során figyelemmel kell lenni arra, hogy a kötelezően elhelyezendő közúti jelzéseken (útburkolati jelek, jelzőtáblák) kívül egyéb feltételeket is biztosítani kell (emelt szintű közvilágítás, járdakapcsolat, gyalogos felálló hely, akadálymentesítés). Ezután engedélyezési tervet kell benyújtani a Magyar Közút illetékes megyei igazgatóságához jóváhagyásra; a létesítmény kijelölését a megyei kormányhivatal engedélyezheti.
A 64-es főút a Magyar Közút Zrt. kezelésében van, a balatonbozsoki útszakaszon az átkelés megkönnyítését szolgáló és a közlekedés biztonságát elősegítő gyalogátkelőhely kijelölésében ők az illetékesek. A rendőrségnek szakmai véleményezési jogköre van e tárgyban – tájékoztatta lapunkat a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság kommunikációs szolgálata.