2020.10.06. 07:00
Aradi vértanúk: Nemcsak eseményekben, de cikkekben, emlékhelyeken is ott vannak
Tizenhárman voltak. Ha máshonnan nem, az iskolai ünnepségekről jól emlékezhetünk mindannyiuk nevére.
Október hatodikán tizenhárom honvédtisztet végeztek ki Aradon
Ők azok, akiket 1849. október 6-án magyar honvédtisztként – tizenketten tábornokok voltak, egy közülük pedig ezredes – az 1848–49-es forradalom és szabadságharc leverését követően Aradon kivégeztek. Az eseménysorozatban vállalt szerepükért valójában tizenhat honvédtiszt adta életét, ám a nemzeti emlékezetben az aradi tizenhármak maradtak meg.
Emlékezet: mostani lapszámunkban, mint ahogyan évek, évtizedek óta minden október 6-ai vagy környéki Fejér Megyei Hírlapban, ha csak néhány sorral is, de lejegyzünk egy-két gondolatot a történésekkel kapcsolatban. Legyen az tudósítás egy megemlékezésről, történelmi-történeti érdekességek publikálása vagy jegyzet az akkori és a jelenlegi viszonyok összefüggésében.
Magyarország kormánya 2001-ben nyilvánította nemzeti gyásznappá, az aradi vértanúk emléknapjává október hatodikát
Ezenkívül – a többi között – a megemlékezést segítik Kiskőrösön, a Petőfi Múzeum kertjében a szoborparkban domborműként ránk néző honvédtisztek, Pécsett az aradi vértanúk emlékkőként mutatják a múltat, míg Pákozdon, a katonai emlékparkban a vértanúk tiszteletére tizennégy emlékoszlopot és egy emlékkövet állíttattak. Ez utóbbi alkotás egy templomot stilizál; a faoszlopok közül elsőként gróf Batthyány Lajos, az első felelős magyar miniszterelnök oszlopa magasodik az ég felé.
„Évről-évre visszaszállnak hozzánk Október hatodikán a nemzeti szabadságharc vértanúhőseinek véres árnyai. Újra és újra lelkünk elé varázsolják azt a gyáva, gyilkos osztrák hóhéruralmat, mely csak a fehér cártól kikönyörgött orosz hordák segélyével volt képes a nemzeti szabadságharcot megfojtani és rabbilincsekbe verni. Ez volt az osztrák történelem legszebb és legnagyobb hadi-dicsősége!” – jelent meg a szó szerint idézett szöveg a Székesfehérvári Hírlap 1911. október 6-ai lapszámának címlapján. Az ekkor függetlenségi politikai irányzathoz csatlakozó sajtóorgánumban ekképpen gondoltak erre a napra: „Október hatodika nemcsak az aradi tizenhárom vértanúhős emlékezetét, de az egész nemzeti szabadságharc alatt elvérzett hazafiainak gyászemlékét jelzi, midőn a bitófa, a golyó és a börtön volt az, mely a zsarnoki önkényhatalmát ékesíté. Az égbe szálló átok és köny… a temetővé vált magyar haza kétségbeesett siralma”. A cikkben arról is írnak, az elmúlt években, évtizedekben mások „hiába próbálták meg e nap emlékét a feledés fátyolával betakarni”.

A Fejér Megyei Hírlap archívumában kutakodva azért találtunk néhány korábbi helyi (Fejér megyei) anyagot is
1896. október 7-én – szintén a Székesfehérvári Hírlapban – egy címlapoldali tárcában emlékeznek meg a vértanúk napjáról. Emellett az újságban hosszan – több oldalon át – értekeznek október 6. jelentőségéről és jelenkori eseményeiről is. Kiderül: 1896-ban Havranek József polgármester és Seidel Lajos rendőrfőkapitány vezetésével, a városi tisztviselői kar részvételével reggel 8 órakor istentiszteletet tartottak a „Sz. Ferenciek templomában”. A Székesfehérvár és Vidéke című, Sztojanovits Jenő felelős szerkesztésével 1896. október 6-án megjelent politikai lapban ugyancsak helyet kapott egy kisebb tudósítás a székesfehérvári vértanúk napjáról. Az információk egybecsengenek.
1897-ben már érződik a „borúsabb” hangvétel. Előbbi politikai közlöny címlapján azt írják, „a nemzeti gyásznapot még nagyon sokan nem merik azzal a nyilvánossággal megünnepelni, mely az aradi szabadsághős vértanúk emlékét méltán megilletné, noha e részben már példát mutatott a városi törvényhatósági bizottsági testület, midőn lapunk felelős szerkesztőjének indítványára még 1895-ben határozatilag kimondotta, hogy eddig a helybeli Függetlenségi Kör által rendezett gyászmisét ezután a város rendezteti és így azt még a hiperlojális bikficek által kifogásolt »pártszínezet«-től is megfosztotta. A szokásos gyászistentisztelet az idén is megtartatott a Szent-Ferenciek templomában, mely alkalommal a templom zsúfolásig megtelt a kegyeletnek áldozó polgársággal.”

Fotó: Nagy Norbert / FMH-archív
Más, nem Fejér megyei lapokat is szemlézve láttuk – a többi között 1907. október 9-én a Pesti Hírlapban is szó esik arról –, külhonban miként emlékeztek meg az aradi történésekről. „Brassóban, mint ottani tudósítónk jelenti, a magyarság szép ünnepéllyel áldozott vasárnap az aradi vértanúk emlékezetének. A brassói szövetkezett ellenzék végrehajtó bizottságának felhívására a magyarság százai gyűltek össze a magyar színkörben, ahol az ünnepélyt tartották. (…) A cigány zenekar megható kesergői fejezték be a szép ünnepélyt, mely a brassói magyarság hazafias érzésének és összetartásának újabb bizonysága volt.”
A Néptanítók Lapja – melyet a Magyar Királyi Vallás- és Közoktatásügyi Minisztérium szerkesztett és adott ki – 1920. október 21-ei lapszámában az országos megemlékezésről kapunk írásbeli lenyomatot. Eszerint „bensőséggel ünnepelték meg országszerte az iskolákban az aradi vértanúk emlékét. (…) A tizenhárom aradi vértanú emlékezetének megünneplésére a budavári koronázó-templomban ünnepi istentiszteletet tartottak. A gyászünnepen megjelent Horthy Miklós kormányzó, Teleki Pál gróf miniszterelnök (…)”.
Az 1950-es, 60-as évekből kevésbé találtunk írásos lenyomatot a Fejér Megyei Hírlap dokumentumain kívül, akkor is sok esetben csupán egy-egy eseményajánló – például kiállítás – formájában jelennek meg az 1849-es történések. Az újság 1956. október 6-ai lapszámának címlapján még arról cikkeznek: „az 1848-as szabadságharc dicsőséges korszaka a magyar történelemnek. (…) [az aradi vértanúk] igaz ügyért, a magyar nép szabadságáért, áldozták életüket. Azért a szabadságért, amelynek mi részesei lehetünk.” Napjainkban leginkább talán így él tovább az aradi vértanúk emlékezete.