2024.11.09. 14:13
Köhög? Fullad? Fejér megyében egészségtelen a levegő minősége!
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNK) levegőhigiénés értékelése ijesztő adatokat mutat. Ez alapján november 7-én Dunaújvárosban és Székesfehérváron egészségtelen volt a levegőminőség, ám a helyzet két nappal később, november 9-én, szombaton sem javult.
A rossz levegőminőség könnyen hatással lehet a szervezetünkre
Forrás: Mesterséges intelligencia által készített kép
"A meteorológiai előrejelzés alapján mérsékelt marad a légmozgás, és csapadék sem várható, így lényeges változás nem várható a légszennyezettség alakulásában a következő napokban" − vetítették előre november 8-ai cikkükben a szakértők. A levegőminőség rossz értékét, pontosabban a kedvezőtlen levegőhigiénés besorolást elsősorban a szálló por magas koncentrációja okozza (PM2.5, PM10, kisméretű aeroszol részecskék).
Nem véletlenül köhög, fullad
Az arra érzékenyeknél (gyermekek, idősek, krónikus légzőszervi, illetve szív- és érrendszeri betegségben szenvedők, várandós kismamák) mindez enyhe légzőszervi tüneteket, például köhögést, légúti irritációt eredményezhet, de a meglévő tünetek súlyosbodása is előfordulhat. Kifejezetten az egészségtelen besorolás esetén.
Emellett "növekedhet az asztma és a krónikus hörghurut-fellángolások miatti orvoshoz fordulás gyakorisága. Az aeroszol részecskék magas koncentrációban rövid távon légúti tüneteket (pl. köhögés, légúti irritáció) és kötőhártya-irritációt válthatnak ki, a krónikus légzőszervi betegségben szenvedők tüneteit súlyosbítják, növelik a légúti fertőzések kialakulásának kockázatát, továbbá szívritmus-zavart okozhatnak, illetve növelik a stroke, az infarktus és az akut szívelégtelenség kockázatát" − olvasható az NNK honlapján.
Fejér megye levegőminősége
November 9-én megyénk levegőminősége országos tekintetben is kiemelten rossz volt: az eleve magasnak számító székesfehérvári 230-as levegőminőség-indexet (AQI) csupán néhány településen haladták meg. Így a teljesség igénye nélkül Keszthelyen (231), a szintén Fejér megyei Lovasberényben (231), Csákváron (235) és Bicskén (249), valamint a közeli Biatorbágyon (276) és Tatabányán (287).
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a WHO egészségesnek megállapított értékének mintegy nyolcsszorosa, s a jellemzően PM2.5 szálló por közel 40 mikrogramm per köbméter mennyiségben van jelen a levegőben.
Amit tenni (nem) érdemes
Ilyenkor javallott a szabadtéri tevékenységeket elkerülni, valamint bezárni az ajtókat és az ablakokat. Ha tehetjük, beltérben használjunk légtisztítót, kültéren pedig maszkot.
Ha pedig az aktuális napi időjárásra kíváncsi, nézze meg aloldalunkon!