Kedvezőtlenül alakul

2024.11.09. 14:13

Köhög? Fullad? Fejér megyében egészségtelen a levegő minősége!

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNK) levegőhigiénés értékelése ijesztő adatokat mutat. Ez alapján november 7-én Dunaújvárosban és Székesfehérváron egészségtelen volt a levegőminőség, ám a helyzet két nappal később, november 9-én, szombaton sem javult.

A rossz levegőminőség könnyen hatással lehet a szervezetünkre

Forrás: Mesterséges intelligencia által készített kép

"A meteorológiai előrejelzés alapján mérsékelt marad a légmozgás, és csapadék sem várható, így lényeges változás nem várható a légszennyezettség alakulásában a következő napokban" − vetítették előre november 8-ai cikkükben a szakértők. A levegőminőség rossz értékét, pontosabban a kedvezőtlen levegőhigiénés besorolást elsősorban a szálló por magas koncentrációja okozza (PM2.5, PM10, kisméretű aeroszol részecskék). 

Levegőminőség: a térképen is látható, hogy kedvezőtlenül alakult
Kedvezőtlenül alakul a levegőminőség ‒ figyelmeztetett egy nappal korábban az NNK
Forrás: nnk.gov.hu

Nem véletlenül köhög, fullad

Az arra érzékenyeknél (gyermekek, idősek, krónikus légzőszervi, illetve szív- és érrendszeri betegségben szenvedők, várandós kismamák) mindez enyhe légzőszervi tüneteket, például köhögést, légúti irritációt eredményezhet, de a meglévő tünetek súlyosbodása is előfordulhat. Kifejezetten az egészségtelen besorolás esetén.

Emellett "növekedhet az asztma és a krónikus hörghurut-fellángolások miatti orvoshoz fordulás gyakorisága. Az aeroszol részecskék magas koncentrációban rövid távon légúti tüneteket (pl. köhögés, légúti irritáció) és kötőhártya-irritációt válthatnak ki, a krónikus légzőszervi betegségben szenvedők tüneteit súlyosbítják, növelik a légúti fertőzések kialakulásának kockázatát, továbbá szívritmus-zavart okozhatnak, illetve növelik a stroke, az infarktus és az akut szívelégtelenség kockázatát" − olvasható az NNK honlapján.

Fejér megye levegőminősége

November 9-én megyénk levegőminősége országos tekintetben is kiemelten rossz volt: az eleve magasnak számító székesfehérvári 230-as levegőminőség-indexet (AQI) csupán néhány településen haladták meg. Így a teljesség igénye nélkül Keszthelyen (231), a szintén Fejér megyei Lovasberényben (231), Csákváron (235) és Bicskén (249), valamint a közeli Biatorbágyon (276) és Tatabányán (287).

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a WHO egészségesnek megállapított értékének mintegy nyolcsszorosa, s a jellemzően PM2.5 szálló por közel 40 mikrogramm per köbméter mennyiségben van jelen a levegőben. 

Amit tenni (nem) érdemes

Ilyenkor javallott a szabadtéri tevékenységeket elkerülni, valamint bezárni az ajtókat és az ablakokat. Ha tehetjük, beltérben használjunk légtisztítót, kültéren pedig maszkot.

Ha pedig az aktuális napi időjárásra kíváncsi, nézze meg aloldalunkon!

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában