Megindul a harc

2025.05.14. 13:05

Háromszoros támadás alatt a szőlő, azonnal lépni kell

Egyre hosszabbak a hajtások a szőlőtőkéken, és bár még nincs jele annak, hogy az ellenségnek számító gombák ártanak a bort adó növénynek, meg kell kezdeni a védekezést, mert közeleg a virágzás. A gombák még nem okoznak kárt, a rovarok igen. A szőlők hajtáscsúcsait már sok helyen támadja az atka.

Háromszoros támadás alatt a szőlő, azonnal lépni kell

Fotó: PJD

A gyakori csapadék és a sok napsütés sokat segített a szőlő fejlődésében. A hajtások hossza a hűvös, mélyebben fekvő helyeken is eléri a 15 centimétert, míg a kedvezőbb kitettségű területeken akár 30-40 centiméter is lehet. Bár gyakran láthatunk hajnalonta sűrű párába burkolódzó szőlőterületeket, még nem okoznak baj a gombák, viszont már támad az atka.

szőlő_rovarok
A szőlő hajtásai egyre hosszabbak és bár a gombák még nem dolgoznak, a rovarok hada annál inkább támad. Fotó: PJD

Fázva fejlődnek a szőlőtőkék

– A szőlő, fenológiai stádiumát tekintve a hajtásnövekedési fázisban van. Az átlagos hajtásméret a később fakadó szőlőknél kisebb, míg a melegebb területeken található ültetvényeken akár 30 centiméter felett is lehet. A fürtkezdemények elég szépen mutatkoznak, ám a mostani hűvös időben kissé lelassult a fejlődés, látszik, hogy fáznak a növények. Nem véletlen, hiszen voltak olyan hajnalok, amikor kettő-három fok volt, és mi még elmondhatjuk, hogy szerencsések vagyunk, hogy plusz, hiszen az ország több részén is mértek nulla fok alatti hőmérsékleteket – mondta Varga Máté. A Móri Borvidék hegyközségének vezetőjét a növényvédelemtől is kérdeztük.

Fotó: PJD

Meg kell kezdeni a védekezést

– A növényvédelmi szezont meg kell kezdeni, ennek megfelelően a hegyközség is megkezdi a jövő héten a szokásos növényvédelmi előrejelzéshez kapcsolódó tanácsadói adatokat és anyagokat terjeszteni a gazdáknak. Jelen pillanatban úgy gondolom, hogy preventív jelleggel meg kell kezdeni a védekezést a lisztharmat és a peronoszpóra ellen. Hozzáteszem, hogy az előrejelző állomások nem, vagy csak csekély fertőzést jeleznek. Nyilván az időjárás változásával ez bármikor megváltozhat, tehát az semmiképpen sem baj, hogy ha van egy védettség a növényeken – fogalmazott a hegyközségi elnök.

Támad az atka is a szőlőben

A gombák tehát még erőt gyűjtenek, de a szőlőben számos rovarkártevő is tevékenykedik, legyen az a sárgaságot okozó amerikai szőlőkabóca, a nyerges vagy éppen a tarka szőlőmoly, vagy akár a szinte láthatatlan, mégis rendkívül ártalmas atka. Ezekről is faggattuk az elnököt.

– Személyesen tapasztaltam, hogy a hideg miatt megjelent az atka, és most nem a pár centis hajtásokon, mint máskor, a növekedési stádiumban, hanem a nagyobb hajtások végén, a kis leveleken látni az atkák szívogatásának eredményét. Ellenük érdemes fellépni a megfelelő szerekkel, persze ha valaki hozzáfér ezekhez a vegyszerekhez, illetve ha azok beilleszthetőek az adott technológiába- mondta Varga Máté.

A gyommentesítés is fontos feladat

Összefoglalva ha valaki még nem kezdte el, akkor most már mindenképpen neki kell látni a szőlő növényvédelmének, annál is inkább, mert a hegyközségi elnök felhívta a figyelmet arra, hogy ha melegebbre fordul az idő, akkor 10 nap, illetve két hét múlva megkezdődik a virágzás, amikor a legérzékenyebb a növény. Hangsúlyozta, hogy akár a teljes termést is elveszíthetik a gazdák, egy esetleges peronoszpóra fertőzésnek köszönhetően.

A növényvédelem persze nem merül ki a gombák és rovarok elleni védekezésben. A hűvösebb, csapadékosabb idő rendkívüli módon kedvez a szőlőben található gyomnövények fejlődésének, legyen az évelő vagy magról kelő, ezért vagy meg kell munkálni a földet, vagy gyomirtózással kordában kell tartani a gyomokat.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!