2025.05.22. 17:00
Százezreket nyerhetünk, ha erre most odafigyelünk
Repülve közeledik a rabló, ami képes akár mindenünket elvinni, ha nem készülünk fel az érkezésére. Ha megfelelő növényvédelmi technológiát találunk a dióburok-fúró légy ellen, akár százezreket is nyerhetünk, hiszen ezen rovar miatt egekben a dió, illetve a dióbél piaci ára.

Fotó: PJD
Az agroinform.hu információi szerint a nagybani piacon már megközelíti az első osztályú dióbél ára a négyezer forintot. Most még maximum 3800 forintért lehet eladni, persze a hazai diót, mert az import minimum kétszáz forinttal olcsóbb. Ha van pár diófánk az udvaron, a kertben, vagy akár a hétvégi ház körül, akár százezreket nyerhetünk, ha időben megtesszük a szükséges lépéseket a termés és a fa védelme érdekében.

Kevés munka nagy haszon
A diópucolás poros munka, a meg nem álló kiskalapács koppanásai és a csonthéj ütemes reccsenése állandósult zajt eredményez, és nem mellesleg az ujjak is elfáradnak, mire az első osztályú, nem szétforgácsolt dió elindulhat a piacra. Ezért is tanácsosabb a hosszú téli estéken közösségben végezni ezt a feladatot, mert akkor a munkazajt elnyomják a nagyszülők régi történetei. A dióverés, a felszedés és a szárítás után a pucolás az egyetlen teendőnk annak érdekében, hogy akár szép summát tehessünk el, mire elfogy a legkeresettebb csonthéjas. Az ára igen magas és csak az is szerepet játszik ebben, hogy van egy állandó ellensége, ami újra-meg újra megtizedeli a termést. Bár permetezni nem kellemes elfoglaltság, ha jól csináljuk, kevés munkával nagy hasznot érhetünk el.
A dióburok-fúrólégy nyűovit készít
A nyugati dióburok-fúrólégy a fúrólégyfélék családjába tartozó károsító rovar, mely az egész világban jelen van.
– A kifejlett egyedek szárnyfesztávolsága 8–10 mm, barna alapszínű, feje sárga, tora sötét, egy sárga félkör alakú folttal a pajzsocskán. A légy lárvái piszkosfehérek, kifejletten 6 mm hosszúságúak. A talajban báb alakban telel át. Az imágó július elejétől szeptember közepéig rajzik, amely időszak alatt folyamatos a tojásrakás. Az első stádiumú lárvák augusztus elején jelennek meg – írja a kártevő megjelenéséről a wikipedia.
A rovar kiválóan repül, ám ennek ellenére nagy valószínűséggel nem így került át 1983-ban eredeti élőhelyéről, Amerikából Európába, pontosabban Svájcba, ahol szinte azonnal tönkrement a védtelen fák védtelen termésének 80 százaléka. Magyarországon 2011-ben találkoztak vele először, Sopronban.

Korábban hullik és fekete lesz és gombás
A kártétel módja egészen egyszerű, ugyanis a légy nőstény egyede nem tesz mást, mint leteszi az áltojócső segítségével a petéket, a még egészen fiatal diótermés zöld héja, az epidermisz alá, hogy az ott kikelő lárvák védve legyenek minden bajtól. A nyűovi másik nagy előnye, hogy a falai kiváló táplálékot jelentenek a bebábozódásra készülő nyüvek számára, tönkretéve evvel a közönséges dió vagy a fekete dió termését. A fertőzött termés legtöbbször idő előtt lehullik, és a korábban zöld termésburok egészen rátapad a dió kemény héjára. Ezt a fázist követi a penészesedés, melynek bekövetkezte után a dióbél fogyasztásra alkalmatlanná válik.
Kiskertek megváltója lehet a csalimódszer
Két irányban is elindulhat az, aki meg akarja védeni a fáit és annak már most látható, jelenleg még egészséges terméseit. Az egyik védekezési mód a vegyitámadás, a másik pedig lehet a lényegesen békésebb, de cseppet sem hatástalan csalimódszer. melynek működési elve alapvetően arra épül, hogy ne a diófa tulajdonosa keresse permetszerekkel a legyet, hanem a rovarok jelentkezzenek a rovarölő anyagért. A csalianyagot direkt ezért fejlesztették ki és a felhasználás során nagy cseppekben juttatják ki a lombfelületre, ám mielőtt ez megtörténne, rovarölő permetszert kevernek hozzá, és így a diófákat károsító legyek elpusztulnak. A módszernek köszönhetően sokkal kevesebb hatóanyag kell, nem kerül nem kívánt vegyianyag a kiskert vagy a szomszéd kertjének növényeire, és nem mellesleg nem kell hozzá speciális permetező berendezés, valamint tizedére csökkenthető ezáltal az élelmezésügyi határidő. A csalianyag hátránya, hogy használata megköveteli a nagy technológiai fegyelmet. Jó példa erre az az adat, hogy a bekeverő víznek 40 fokosnak kell lennie, mivel nehezen oldódik a csalianyag.
Kéthetente tartott permetezés segíthet
Június végén megjelennek a föld alatt áttelt imágók és júliustól egészen a dió betakarításáig ellenünk dolgoznak. Emiatt aztán folyamatosan, 10 napos, kéthetes fordulókkal permetezni kell ellenük, mert ha nem, akár a termés 100 százaléka is elveszhet. Ilyenkor a légy imágója ellen kell fellépni érintő- vagy gyomormérgekkel, nagyjából 4-6 alkalommal, ám persze ez időjárásfüggő is. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) által kiadott lista szerint több rovarölő szer is használható a tojásrakási fázisban lévő legyek ellen, és a felsorolt szerek között van több olyan is, ami még az ökológiai termesztésbe is beilleszthető.
Hatóanyagok
- piretrin (ÖKO)
- spinozad (ÖKO)
- acetamiprid
- lambda-cihalotrin

Fotó: PJD
Közeleg a védekezés ideje
Bármelyik módszert is választjuk, érdemes már most felkészülni, ugyanis a rajzás időszakában kell beavatkozni. A rajzás július elejétől szeptember közepéig tart és legalább kétszer neki kell menni a rovarölővel a kártevőnek, vagyis kell egy kezelés júliusban és augusztusban. Tudni kell, hogy mikor vannak a rajzási csúcsok, de ha nincsenek feromonos csapdáink, akkor tartsuk be azt a régi szabályt, hogy akkor permetezzünk, amikor látjuk repülni az ellenséget. A pontos pillanat meghatározása kulcsfontosságú, ugyanis ha már megtörtént a baj, ha már belekerült a dióburokba a pete, már nem tehetünk sok mindent.