2025.01.09. 17:20
Ezért jó neked is, ha emelkedik a minimálbér
A gazdasági növekedés fontos motorja a fogyasztás. A kérdés, hogy a történelmi bérmegállapodás és az infláció tartós leszorítása vajon tovább erősítheti-e ezt? Ezekre a kérdésekre válaszolt társoldalunknak, a DUOL-nak Schneider Mihály közgazdász.
Idén 9 százalékkal nő a minimálbér, amely így eléri a 290 ezer 800 forintot, míg 2026-ban 13 százalékkal 328 ezer 600 forintra, 2027-re 14 százalékkal 374 ezer 600 forintra emelkedhet majd. A garantált bérminimum is emelkedett, ennek mértéke 7 százalék, amely azt jelenti, hogy bruttó 348 ezer 800 forintra emelkedik 2025-től. Ez volt az a történelmi bérmegállapodás, amelyet a kormány a munkavállalók és a munkaadók képviselőivel kötött. Társoldalunk, a DUOL most arról beszélgetett Schneider Mihály közgazdásszal, hogy miért fontos hosszútávon a minimálbér emelése mindenkinek, szükség van-e rá egyáltalán, és hogy a növekedés mértéke soknak vagy kevésnek számít-e.
Ezért fontos, hogy emelkedjen a minimálbér
A Dunaferrnél hosszú éveken keresztül marketing és logisztikai menedzserként dolgozó, nem olyan régen a DVG Zrt. létesítménygazdálkodási vezetőjévé váló szakember a DUOL-nak elmondta:
Az alsó kiáramlási szint – minimum szint – folyamatos emelkedése olyan gazdasági szabályozó eszköz, amely a gazdaság minden résztvevője számára hasznos. Ösztönöz a jobb teljesítményre, felhúzza a keresletet, a munkaadókat hatékonyság javulásra készteti, az állam szabályozó szerepe átláthatóbb. A minimálbér mint bérszabályozási eszköz növeli a piac szereplőinek bizalmát, a növekedés pozitív üzenete.
A kormány új akcióterve különös figyelmet fordít a gazdaság legkisebb szereplőire, hiszen például a munkáshitel mostantól elérhetővé vált a dolgozó fiatalok számára, amely nagy segítség lehet számukra az életkezdéshez. Emellett a kis építőipari vállalkozások számára a vidéki otthonfelújítási program nyújt támogatást, míg a kis- és közepes vállalkozások számára a Demján Sándor-program kínál új lehetőségeket.
A DUOL által közölt teljes beszélgetést IDE KATTINTVA olvashatják el.