Nem akarunk, inkább kérünk!

2025.03.19. 18:30

Traubisoda, avagy a gyermekkori alkoholmentes fröccs

Nem annyira időutazás egy kiváló magyar üdítőitalra visszaemlékezni, mert eleve nem volt sok ilyen és eleve nem túl régen szűnt meg az egyik nagy kedvenc. Valamiért eltűnt a polcokról a Traubisoda, pedig valaha sokan nagy örömmel csörömpöltünk a sötétzöld üvegekkel, mint a felnőttek.

Régen nem találták még fel a lyukat a sajton, csak úgy adta magát, hogy üvegbe töltik a frissítő innivalókat, és az sem volt kérdéses, hogy a betétdíj visszajár ha visszavisszük, ezért csak az volt a fontos, hogy a sötétzöld, vastag falú üvegekben mit ejtett foglyul a tetején csillogó koronazár. Ma már csak söröskupaknak hívjuk, de sokan talán még emlékeznek arra, hogy a literes borosüvegeken is ilyen kupak volt, az ETÜD üdítőkön, a ritkán, ünnepi alkalmakon fogyasztott kólákon és persze a gyerekkori alkoholmentes fröccsön is. Ahogy a szüleink kibontottak egy jó, sötétzöld üveges Kadarkát, úgy nekünk is bontottak egy-egy üdítőt. Ez volt a Traubisoda, az első korszerű magyar üdítőként aposztrofált finomság.

A Fülesben 1980-ban megjelent egy fotó, melyet Tóth József készített, és a Traubisoda volt a lényeg, de nehéz volt az üdítősüvegre figyelni.
A Fülesben 1980-ban megjelent egy fotó, melyet Tóth József készített, és a Traubisoda volt a lényeg, de nehéz volt az üdítősüvegre figyelni.
Forrás: Fortepan/Tóth József Füles - FOTO:Fortepan — ID 196997: Adományozó/Donor: Tóth József Füles.

Élet az anyatej után

A hetvenes évek szülötteinek ez volt az első az anyatej után. „ A Traubisoda a természet ajándéka” szólt a hangzatos szlogen, de az még csak a jéghegy csúcsa. Maga a gyártás 1971-ben a Badacsonyi Állami Gazdaság (BÁG) berkein belül, a  balatonvilágosi üzemben indult, közvetlenül az után, hogy a cég engedélyt kapott arra, hogy használja a Traubisoda nevet. Ezt meg is adta az eredeti tulajdonos, az osztrák Lenz Moser nevű, borokkal foglalkozó cég. Szóval a borivás és a traubifogyasztás között nem csak a zöld üveg és a koronazár volt a kapocs.

Taroltak a Traubisoda reklámok

És akkor ott volt még  Pintér Mária manöken, aki a traubi nem is akármilyen arca volt. A Fülesben 1980-ban megjelent egy fotó, melyet Tóth József készített. Azon is nehéz volt az üdítősüvegre figyelni. És hát a csúcs, az a gyülekezési jog korlátozására fittyet hányó, követelőző szomjúhozók, a Pohár család reklámfilmje volt, melyet  Sas István rendezett és Rusznák Iván  szerezte hozzá a zenét. Abban aztán mindenki Traubit akart, és csak egyetlen józan hang volt a tömegben, aki szelídebbre állította a szőlőízű üdítő iránti vágyat. A gyors és nyers intelem hatott, onnantól senki sem akart, mindenki csak kért, de mindenki Traubit.

Ha lehet kapni, meg is vesszük

Néha szünetel a Tarubisoda gyártása és néha sok a jogi hercehurca a nevek, a jogok, a piaci szereplők között, de ha kapható, akkor sokan nosztalgiából is veszünk belőle, hiszen sokunk számára ez egy valódi Márka. Ja. Nem. Az egy másik szőlőlé. Arról majd legközelebb.

Fehér borhoz fehér Traubi dukál, ha iszik a család. Ön mit szól a vörös szőlő és cukormentes verzióhoz?

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában