2025.02.09. 11:00
Keskeny a határ a jóízlés és a közönségesség között
A 67. Grammy-gála talán már örökre a botrányos meztelenkedés miatt marad meg az emlékezetben. Minap történt, hogy Kanye West amerikai rapper, producer, rendező, divattervező, üzletember, dalszerző és a felesége, Bianca Censori is felbukkant egy rövid, de annál meghökkentőbb villanásra a vörös szőnyegen. A rapper fekete öltözékben és napszemüvegben jelent meg, a felesége pedig egy bundát viselt, amit szép lassan ledobott magáról a fotósok előtt. Nem kellett volna.
Censori a ruhája alatt egy teljesen átlátszó miniruhát viselt, ami azért volt megdöbbentő, mert nem volt rajta fehérnemű sem. A Grammy-n készült képsorok órák alatt körbejárták a világsajtót és a közösségi médiát, többen felháborodtak arra hivatkozva, hogy közszeméremsértés történt, mások csak betudták a történteket annak, ami: egy könnyű módja az ismertség növelésének, azaz közvetett módon a pénzkeresetnek. Amit a rapper azóta már örömmel be is jelentett. Vajon mit szól mindehhez az elismert gárdonyi protokoll szakértő, Ocsenás Katalin, akit korábban már a brit uralkodó koronázása és Trump elnök beiktatása kapcsán is kérdeztünk?

Forrás: Getty Images
– A jelenség protokollosként engem arra késztet, hogy arról beszéljek, egy ilyen nagyszabású gála dress code-jára miként lehet jól és rosszul reagálni – mondta a szakértő, aki emlékeztetett rá: a Grammy-díjátadó gáláknak fontos magyar vonatkozása is van. A zeneiparban a legjobb teljesítményt nyújtó előadókat 1959 óta díjazzák, a férfiak közül pedig a legtöbbször Solti György magyar karmester kapta a legtöbb elismerést, míg a nők közül Beyoncé vezet ezen a listán. – Az események már több helyszíne volt, idén visszatértek Los Angelesbe. De nézzük, általában mi egy ilyen esten a dress code? A gálaesteken, a díjátadó ünnepségeken az elvárt viselet a black tie, vagyis a szmoking, amely a férfiak számára az estélyi öltözet, amit este hat óra után viselnek. A szmoking eleganciáját jól láthattuk például a James Bond-filmekben, amikor a főhős megjelent a kaszinóban, hogy meglágyítsa a hölgyek szívét, kezdve Sean Connerytől Daniel Craig-ig bezárólag. A finom anyagból készült szmoking-kabát fényes hajtókával rendelkezik, a szmoking ing törtfehér, a többi ingtől a gallér állása és az állógallér különbözteti meg. Hozzá kézzel megkötött selyem csokornyakkendő jár, kiegészíti ezt a bújtató és felhajtás nélküli nadrág, melyet oldalt, a varrás mentén szaténcsík díszít. Mivel övet nem használunk ennél a ruházatnál, nadrágtartóval biztosítjuk a megfelelő megjelenést. Többnyire spanyol övvel, esetleg sálgalléros szmoking-mellénnyel, a megfelelő, elegáns oxford vagy derby cipővel viselik a férfiak. Ennek a női párja a nagyestélyi, a kisestélyi, vagy a térd alatt érő koktélruha, az esemény protokollfokától függően. A fő szabály ilyenkor, hogy minden anyagnak a legjobb minőségűnek kell lennie. Az ilyen viselet lényege a vendéglátók elvárása szerint az, hogy összetartozást fejezzen ki, ne pedig egyéni ambíciókat.

Forrás: Getty Images
A legutóbbi díjátadón azonban ettől eltértek a szervezők, hiszen úgynevezett creative black tie viseletet kértek a meghívottaktól a meghívón szereplő dress code megjelöléssel. Ezt sokan jól alkalmazták, mások azonban nem.
– Egyrészt a fiatalabb korosztály számára adtak lehetőséget a tradícionális, százéve változatlan black tie-megjelenés szigorú szabályaitól való eltéréshez, másrészt az elegancia megtartásának a korszellemnek megfelelő modern változatát várták el a résztvevő zenészektől, művészektől – folytatta Ocsenás Katalin. – Ez azt jelentette, hogy mindenki a saját értelmezésében formálhatta a black tie viseletet. Ennek sok szellemes példáját láthattuk a vörös szőnyegen, például Will Smith fia, Jaden esetében, aki egy magyar tervező, Abodi Dóra által készített, vámpírkastélyt formázó kalapot viselt. Más kérdés, ha nem alkalomhoz illő ruhát, vagy éppen ruhátlanságot választ valaki: ez történt a botrányos esetben. A hölgy nem meztelenül jelent meg, mert volt rajta egy bunda, azonban miután azt a vörös szőnyegen levette, hiába viselt alatta ruhát, mivel az teljesen átlátszott, lényegében meztelenül jelent meg nagy nyilvánosság előtt. Mivel ezzel megsértette a törvényt, közszeméremsértés miatt, a helyi törvények értelmében kivezették a párt.
A Grammy legnagyobb botránya
Nehéz megfogalmazni, hol a határ a jóízlés, a közönségesség, illetve a modernizmus között. Ráadásul Katalin azt mondja, bár nem az ő dolga ennek megítélése, egy ilyen jelenség tárgyiasítja a nőt. De nem csak ezzel volt a baj.
– A díjátadó egyik céljának azt határozták meg a szervezők, hogy adományt gyűjtsenek a kaliforniai tűzvész áldozatai számára. Erről a jótékonysági szempontról is elvonta a figyelmet a meztelenség, a szándékos botránykeltés ötlete, pedig a híreknek inkább arról kellett volna szólniuk a díjazottak eredményei mellett. A világ legrangosabb zenei díjátadó gáláján többnyire nehéz botrányt okozni öltözködéssel, hiszen minden résztvevő alkotó, zenész, színpadi effektek között élő, az online közösségi térben is jól beazonosítható entitás. Ezt többnyire – legyen szó bármilyen alkalomról – kifejezésre juttatják a viseletükkel. Akadtak persze elegáns, modern, igényes megjelenések is. Ebben az esetben, mely alig volt pár perces megjelenés, a modernitást szerencsétlen módon fogták fel, nem a legjobban sikerült a performance. Ez a fajta népszerűség talán arra is felhívja a figyelmet, hogy a megjelenéskultúra fokai, szintjei, a modernitás és a tradíciók kezelése, értelmezése lehet pozitív, de lehet nagyon negatív hatású is. Utóbbi esetben erről volt szó.