Jön az új rendelet

2019.06.18. 15:30

Közjegyzői díjak: kedvező változás várható

Július elsején lép hatályba az új közjegyzőidíj-rendelet. Vajon érdemes-e még néhány napot kivárni az esetleg tervezett ingatlan ügylettel? Mennyire befolyásolja a közjegyzői munkadíj mértékét az új rendelet?

FMH (forrás: Magyar Országos Közjegyzői Kamara)

Továbbra is az államilag támogatott hiteleknél, például a csoknál lesz a legkedvezőbb a díj

Fotó: Shutterstock

Az új módosítás alapján a legfontosabb változás, hogy a közjegyzői okirat szokásos munkadíjának mindössze 30 százalékát kell fizetniük azoknak, akik július 1-jét követően lakáscélú jelzáloghitelhez a bank által megkövetelt egyoldalú kötelezettségvállaló nyilatkozatot tesznek (jelenleg a kedvezmény mértéke 50 százalék).

A kedvezmény érvényesítéséhez a közjegyző rendelkezésére kell bocsátani az okirat írásbeli tervezetét, szerkeszthető formában. A júliustól hatályos díjrendelet szerint továbbra is az új lakások építéséhez és vásárlásához igénybe vehető, államilag támogatott lakáscélú hiteleknél – például a csokhoz kapcsolódó lakáshitel esetén – lesz a legkedvezőbb a közjegyző díja. Az ilyen hitelszerződésekhez kapcsolódó közjegyzői okirat díja a szokásosnak a 30 százalékát sem éri el.

Az új módosítás szerint az idősek, a betegek és a látássérültek több közjegyzői eljárást is a korábbinál kedvezőbb feltételekkel vehetnek igénybe júliustól. A nyugdíjkorhatárt betöltött személyeknek a közjegyzői munkadíj háromnegyedét kell fizetniük a tartási, életjáradéki vagy öröklési szerződéseik közjegyzői okiratba foglalásáért. Továbbá az új díjszabás szerint a közjegyzői munkadíjat a felére kell csökkenteni, ha az okiratírásra, vagy -olvasásra képtelen személy számára készül.

Szintén így járhat el a közjegyző, ha kórházban fekvő betegnek készít végintézkedést vagy meghatalmazást. Ha a nagycsaládosok közjegyzővel készíttetik az adásvételi szerződést, akkor a szokásos munkadíj háromnegyedét kell csak fizetniük, az első lakásukat vásárló 35 év alatti fiataloknak pedig csupán a szerződés elkészítéséért járó munkadíj felét kell megtéríteniük a jövőben.

Továbbra is az államilag támogatott hiteleknél, például a csoknál lesz a legkedvezőbb a díj
Fotó: Shutterstock

Az új közjegyzői díjrendeletet még 2018 augusztusában alkotta meg az igazságügyi miniszter, amely a 2019. május 31-én megjelent módosítással lép hatályba július 1-jén. A május végi módosítás több ponton kedvezőbb feltételeket biztosít még a jelenlegi, 1991-től érvényes díjrendelethez képest is.

Az új rendelet egységes keretbe foglalja a közjegyzői díjak kiszabásának módját és mértékét, így biztosítja, hogy azonos közjegyzői szolgáltatás igénybevételéért az ügyfeleknek minden irodában ugyanannyit kelljen fizetniük. A közjegyzői munkadíj mértéke abban az esetben, ha az eljárás ügyértéke megállapítható, 200 millió forint ügyértékig valamennyi ügyértéksávban szerződések esetén 4500 forinttal, nem peres eljárások – így például hagyatéki eljárás – esetén pedig 2250 forinttal emelkedik. Ha az ügyérték nem állapítható meg, a munkadíjat a közjegyzői tevékenységre fordított idő alapul vételével kell számítani; az egy óráért felszámítandó munkadíj 5500 forintra emelkedik.

Minden esetben érdemes lesz ugyanakkor a közjegyzői okiratról hiteles elektronikus kiadmányt kérni a papíralapú helyett, mert ezzel csökkenthető az eljárás díja. (Forrás: Magyar Országos Közjegyzői Kamara)

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában