Ivartalanítás: a valódi megoldás

2021.04.22. 16:00

Országos NÉBIH-program segíti a kóbor ebek számának csökkenését

FMH-információ Ivartalanítási programot indított a Nébih a kóbor kutyák számának, a nem kívánt szaporulatnak a csökkentése érdekében.

Baráth Eszter

Az ivartalanítás számos pozitív hatással bír Fotó: stock

Fotó: Shutterstock

A kistelepülésekre, elsősorban az ötezer főnél kevesebb lakossal rendelkező falvakra koncentráló program lényege, hogy a kutyapopulációt normális mederben tartsák, és a nem kívánt szaporulatot megelőzzék. A Nemzeti Élelmiszer-biztonsági Hivatal által elindított projekt összköltsége 50 millió forint, ami mintegy 1400 eb ivartalanítását fedezi, s leginkább a nőivarú egyedekre koncentrálnak.

A kóbor kutyák számának csökkentésére és a populáció normál keretek között tartására jelenleg csak az ivartalanítás jelent megbízható eszközt, ugyanakkor becslések szerint Magyarországon a kutyák csupán 10 százaléka esett át a beavatkozáson. Ezen arány jelentős javulására van szükség ahhoz, hogy a kóbor kutyák, az állatmenhelyeken és az ebrendészeti telepeken gazdára váró egyedek számában is pozitív irányú, érezhető változás induljon el.

Az ivartalanítás számos pozitív hatással bír
Fotó: stock

A kistelepüléseken vélhetően még most is erősebben élnek az ivartalanítással kapcsolatos tévhitek, de az elmúlt években zajló edukációs munka, úgy tűnik, sikeresnek bizonyult. Ezt alátámasztja az is, hogy a nemrégiben zárult, állatvédelmi kérdésekkel foglalkozó kérdőívet kitöltők 96,4 százaléka szerint jelentős szerepe van egy országos ivartalanítási programnak. A tapasztalatok alapján az elmúlt időszakban csökkent az ebrendészeti telepekre bekerülő kutyák száma, mióta kötelező chippel megjelölni az ebeket. Ennek ellenére 2020-ban is több mint 17 ezer kutyát fogtak be.

A Nébih célja a program elindításával a nem kívánt szaporulat csökkentése mellett az ivartalanítással kapcsolatos tévhitek eloszlatása is. A beavatkozásnak ugyanis hosszú távon több pozitív hatása is van, amit sokan nem tudnak. Többek között csökkenti a daganatok kialakulásának esélyét, visszafogja a kutyák szökési hajlamát és mérsékli a domináns viselkedést is.

Egy ivaros szuka és kan, valamint azok nem ivartalanított leszármazottainak populációszabályozás nélküli sokasodása 6 év alatt akár 67 ezer új állatot jelenthet. Egy ekkora számmal rendelkező település Magyarország 14. legnagyobb városa lenne. Mindez jól mutatja, hogy ez a szám rendkívül magas. Éppen ezért fontos a Nébih országos ivartalanítási programja, amely a tervek szerint 2021 év végéig tart majd.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!