Sokan ráunnak a húsvéti jószágra

2018.03.19. 10:00

Vigyázzunk a húsvéti nyulakra!

Még mindig túl sokan gondolják úgy, jó ötlet nyulat vásárolni húsvétra a gyereknek.

S. Töttő Rita

Rászorulnak a gondoskodásra, nem lehet őket kidobni, mert az utcán nincsenek meg az életfeltételeik

Fotó: Koppán Viktor Dávid / Fejér Megyei Hírlap

Az elmúlt évtizedekben a város árokpartjain, terein összeszedett, kidobott tapsifülesek sokasága a bizonyíték, ez nem így van! Ha annak idején, azaz úgy a 16. század tájékán valakik nem értik félre a németek szokását, vagyis azt, hogy „haselhuhn”-t és nem „hase”-t, azaz gyöngytyúkot és nem nyulat ajándékoztak az emberek tojásaikkal együtt húsvét alkalmából, akkor talán ma nem kellene állatvédelmi oldalról megközelíteni a húsvét témakörét, ezt az egyébként szép és fontos hagyományt. De a legenda szerint így alakult, és mivel a tapsifüles cuki, kedves jószág, amelyet imádnak simogatni (rángatni, húzogatni) a gyerekek, ezért hamar népszerűvé vált

Nyugat- és Közép-Európában a húsvéti nyúl beszerzése. Az persze mellékes, hogy a hozzátartozó tojáskérdés már nem egészen illett a képbe. Makacsul tartja magát a húsvéti nyúl népszerűsége ma is, egy gyöngytyúk azonban valószínűleg nem tudott volna ilyen karriert befutni a társasházak, panelrengetegek árnyékában.

Ahogy azonban generációkra távolodunk a falusias életmód háztáji nevelési szokásaitól, úgy tárgyiasul a húsvéti nyúl is: inkább látnak benne plüssszerű mesefigurát, ami egy ideig elbogyózgat a konyhakövön, majd pedig, ha ez már unalmas és kellemetlen, kikerül az út szélére. Vagy ha még akad olyan, aki tudja, hogy kell ezt csinálni, feldolgozva kerül a családi asztalra. Az állatmenhelyekre minden évben kerülnek megunt, kisiklott karriert futott húsvéti tapsifülesek. A Herosz Takarodó úti menhelyére is. Krepsz Gyöngyit kérdeztük erről.

Minden évben kétszer külön felhívjuk az emberek figyelmét arra, hogy az élő állat nem ajándéktárgy. Az állatok érző lények és ennek megfelelően kell velük bánni

– szögezi le.

– A nyulak nem lakásba valók, túl nagy a mozgásigényük, ők is sok foglalkozást igényelnek, nagy odafigyelés kell a helyes táplálásukhoz. Ha nem takarítjuk őket rendszeresen, akkor nemcsak büdösek lesznek, de hamar megbetegszenek. Az állatotthon vezetőjének tapasztalata, hogy a kisgyerek miatt a szülők hazaviszik az élő kis állatot, de minél kisebb a gyerek, bizony annál hamarabb ráun. Ha ilyenkor a szülő rövid úton megválik az állattól, az nagyon rossz szemléletet alakít ki a gyermekben, eldobható tárgyaknak fogja tekinteni az állatot.

Rászorulnak a gondoskodásra, nem lehet őket kidobni, mert az utcán nincsenek meg az életfeltételeik
Fotós: Koppán Viktor Dávid / Fejér Megyei Hírlap

Ráadásul: – Az állatokat, a nyulakat is megviseli a sok környezeti változás, szükségük van a biztonságos otthonra, a megfelelő gondoskodásra. Mi arra kérünk minden szülőt, hogy ne vásároljon a gyermeknek élő állatot, hanem vigye el állatkertbe, állatsimogatóba, ezzel nem okoznak kárt az állatoknak. A Herosz fehérvári állatotthona idén húsvét hétfőn – a hagyományoknak megfelelően – ismét megszervezi a nyuszisimogatót. Ennyi idő éppen elég arra, hogy a gyermek a húsvéti nyuszi közelébe férkőzzön.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!